Hogyan működik a napelemes rendszer?
A napelemes rendszer a nap fényét alakítja át elektromos árammá. A napelem modulokban szíliciumkristályok találhatóak, amik képesek a nap fényéből eredő energiát összegyűjteni. Ezek a szilíciumkristályok kisebb részekre, cellákra vannak osztva. A cellák vezetőszálakkal vannak összekötve egymással, így az áram végül a modul hátulján található csatlakozókhoz áramlik. A napelem modulok összegyűjtik ezt az energiát, eljuttatják az inverterhez, ami az egyenáramot (DC) váltóárammá (AC) alakítja. Ez azért fontos, mert az ingatlanokban használt árammal működő gépek, eszközök váltóárammal működnek.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Napelem vagy napkollektor?
Röviden: a napkollektor melegvizet állít elő, míg a napelem villamos energiát.
A napkollektor esetében a napsugárzás hőenergiája melegíti fel a benne lévő folyadékot, amit egy hőcserélőn keresztül egy puffer tartályban tárolunk. Napkollektort akkor éri meg telepíteni, ha az átlagosnál sokkal magasabb a melegvízfogyasztása a háznak, vagy ha medencével rendelkezik a tulajdonos.
A tartály fala hőszigetelővel van kitöltve így, hosszú ideig tárolni tudja a nap által felmelegített vizet. Ezt a vizet használhatjuk fűtés rásegítésre, a padlófűtésünkben vagy akár radiátoros rendszerben is, így energiát spórolhatunk meg, mert a gázkazánnak nem 20 fokos, hanem jóval melegebb akár 60 fokos vizet kell tovább melegíteni vagy csak szinten tartani.
A napelem teljesen más elven működő eszköz. A nap fényenergiáját alakítja át egyenárammá, az úgynevezett fotovoltaikus hatás során, amit egy háztartás aztán villamossági eszközök által tud felhasználni, tárolni, és szállítani. Komolyabbra fordítva a szót: a napelem a fotovillamosság elvével működve feszültségimpulzust állít elő, és ezt egy generátor segítségével árammá alakítja.
A napelemeket akárcsak a napkollektorokat a legtöbbször a tetőn helyezzük el, ahonnan a vezetékeket összegyűjtve az inverterbe csatlakoznak, ez a berendezés alakítja a napelemek által termelt egyenáramot, váltóárammá. Amit már az összes elektromos berendezésünk működtetésére használni tudunk. Ami biztos, hogy mind a napelem, mind a napkollektor akkor működik, amikor süt a nap.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Milyen különböző típusai vannak a napelemeknek?
Napelem modulok esetében két különböző megoldást láthatunk: a kristályos és a vékonyfilm napelemek. A vékonyfilm modulok mára már nem annyira elterjedtek, mert a kristályos megoldáshoz képest jóval kisebb hatékonysággal működnek. A ma inkább használt kristályos modulok között is két nagy csoportról beszélhetünk: a polikristályos és a monokristályos. Itt szintén nagy különbség van: pár évvel ezelőtt még sok polikristályos modult láthattunk a tetőkön, és nem is volt nehéz ezt megállapítani, mivel lilás-kékes színükről könnyen felismerhetőek. A legmodernebb modulok azonban a monokristályos napelemek, amik a legjobb hatékonysággal és helykihasználással rendelkeznek. Általában fekete színűek és jól látszik rajtuk a vezetők fémes színe. Érzékenyebbek a tájolásra és a dőlésszögre, viszont jól tervezve és elhelyezve rendkívül jó termelést lehet elérni velük.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Mi az az inverter és hogyan működik?
A napelem rendszerbe integrálva az inverter megállás nélkül figyeli a napelemekből érkező, illetve a hálózatba vagy a készülékekhez továbbított áram feszültségét és frekvenciáját. Mindamellett, hogy az egyenáram átalakítását is elvégzi, arról is gondoskodik, hogy az így kapott áram minden szempontból (p. fázis, jelalak, frekvencia) megfeleljen a követelményeknek. Az inverterek annyira jól végzik a dolgukat, hogy fel sem tűnik, hogy nem hálózati áramot használunk, ha bekapcsoljuk pl. a porszívót vagy a tévét.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Mit jelent az, hogy HMKE (háztartási méretű kiserőmű) ?
VET 3. § 24. alapján: olyan, a kisfeszültségű hálózatra csatlakozó kiserőmű, melynek csatlakozási teljesítménye nem haladja meg az 50 kVA-t.
Háztartási méretű kiserőművet (Továbbiakban: HMKE) nem csak lakossági Ügyfél létesíthet, hanem önkormányzat és vállalkozás is, a fenti teljesítményhatár és csatlakozási pont feszültségszintjének figyelembevételével.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Mennyit termel egy napelem, hogyan számoljak?
A magyarországi évi napsütéses órák számától, a domborzati viszonyoktól, a mérési körülményektől és az időjárástól függően évi 1100-1250 kWh-t termelhetünk 1 kWp optimálisan tájolt rendszerrel.
Amennyiben tehát az elvárt teljesítmény 4400 kWh, nem árt egy minimum 3,5-4,0 kWp-es rendszer telepítésében gondolkodnunk, mely megfeleltethető egy átlagos családi ház igényeinek.
Egy 1 kWp (1000 Wp maximális teljesítményű) napelem rendszer pedig nagyjából 6-8 m2 (tető)felületet igényel, amely adattal a tervezésnél szintén nem árt előre kalkulálni.
Azonnali árajánlat kalkulátorunk segítségével Ön is kiszámolhatja rendszerigényét és annak közelítőleges árát.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Fizet az áramszolgáltató a megtermelt többlet energiáért?
Magyarországon jelenleg nem érdemes sokkal nagyobb teljesítményű rendszert kiépíteni, mint amire szükségünk van, mert az energiaszolgáltatók alacsony áron veszik meg a többletként termelt energiát. A 2024-ben induló bruttó elszámolásban pedig különösen figyelni kell arra, hogy a megtermelt energiát helyben és azonnal fogyasszuk el.
Azonban sok esetben ajánlott túlméretezni a rendszert, hiszen egy elektromos autó vásárlása vagy későbbiekben növekvő áramigény esetén is elég kapacitásunk lesz az önellátásra.
Ingyenes konzultációnkon felmérjük igényeit és érthetően magyarázzuk el a tudnivalókat.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Napelemes rendszer birtokában áramszünet esetén tudom használni az elektromos berendezéseket?
Hálózatra kapcsolt napelemes rendszer esetén áramszünet ideje alatt mi sem tudjuk hasznosítani az áramot.
Ennek biztonsági okai vannak.
Amennyiben célunk, hogy áramszünet esetén is rendelkezzünk elektromos energiával, egy szigetüzemű vagy hibrid rendszer kiépítésére van szükség, mely egy akkumulátor segítségével biztosítja számunkra az áramot áramszünet esetén is.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Felhős időben is termel a rendszer?
A napelemes rendszerek képesek felhős, borús időjárási körülmények között is termelni, de érthető módon nem ugyanolyan hatékonysággal, mint tiszta napsütéses időben. Nem egyszerű megállapítani pontosan mennyivel, hány százalékkal termelnek kevesebbet a panelek, ez ugyanis nagyban függ a felhőzet vastagságától és a napelem típusától is (erre érdemes rákérdezni a vásárlás előtt).
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Télen is termel a rendszer?
Általánosságban elmondható, hogy a téli hónapokban csökken ugyan a teljesítmény, hiszen kevesebb a napsugárzás, de napelemes rendszerünk még így is termel áramot háztartásunk számára. A visszaesés többek között azzal indokolható, hogy az év ezen hónapjaiban rövidebbek a nappalok és alacsonyabb a nap állása is. Havazás esetén pedig akár hosszabb időre is megállhat a panelek termelése, ha a hó befedi a paneleket.
A téli hónapokban, ha hideg van, de erősen süt a nap, a rendszerek akár többet is termelhetnek, mint akár augusztusban azonos idő alatt. Annak ellenére azonban, hogy nyáron a nagy meleg hatására a panelek hatásfoka átmenetileg csökkenhet, általánosságban sokkal jobbak a termelési értékek, mint a téli hónapokban.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Létezik olyan megoldás, melyhez nem szükséges a közüzemi villamos hálózat?
Igen, a szigetüzemű napelemes rendszernek számos előnye lehet.
Például olyan helyeken is biztosított az áramellátás ahova villamos közmű nem ér el.
Azonban ilyenkor egy akkumulátor is szükséges az energiatárolás megoldására, illetve nem teljesen megoldott az állandó energiaellátás, mely biztonságot a hálózat nyújtani képes.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Mennyire ellenállóak a napelemes termékek az időjárás viszontagságaival szemben?
A napelemeket a kialakításuk alkalmassá teszi a magyarországi időjárási körülmények elviselésére, beleértve a közepes erejű jégesőt is.
A napelemek felülete speciálisan kialakított 3.6 – 4 mm közötti vastagságú biztonsági üvegből készül, ezáltal abszolút ellenáll a természet viszontagságainak.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Mit jelent, hogy aszimmetrikus egy napelemes rendszer?
Az inverterek aszimmetrikus energialeadása a 3 fázisú áramhálózatokban fontos szerepet játszik. Az ingatlan áramhálózatát általában 3 fázisra osztják, és a fogyasztókat ezek között osztják el. Ez különösen fontos, mert az áram egyenlőtlen eloszlása esetén túlterhelheti a hálózatot. Az aszimmetrikusan működő inverter (szemben a szimmetrikussal) tudja kezelni a fázisonkénti fogyasztási különbséget. Így az aszimmetria-képesség kulcsfontosságú lehet a hatékony energiafelhasználáshoz és a költségek csökkentéséhez a szaldós és bruttó elszámolás közötti különbség miatt.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK