solarkit-logo

Időjárás és napelem

Hogyan befolyásolja az időjárás a napelemek termelését?

Milyen időjárási viszonyok között teljesít legjobban egy napelemes rendszer?

SolarKit-referencia-16

A napelemek éves teljesítményét több tényező is befolyásolja, mint például:

  • időjárás
  • tájolás
  • dőlésszög
  • árnyékolás
  • földrajzi elhelyezkedés

A napelemek egyértelműen a tiszta, napos, hűvösebb időjárás mellett generálják a legtöbb áramot, hiszen ilyenkor kapják a legtöbb napfényt, ilyenkor a leghatékonyabbak.

Magyarország éghajlati és domborzati viszonyai alapján ideális a napenergia hasznosítására. A napelemes rendszerek felhelyezésére a legoptimálisabb a déli tájolású tető. A keleti vagy nyugati fekvés esetén kb. átlagosan 15-20%-os hatékonyság csökkenésre számíthatunk, északi irányban pedig nem javasolt telepíteni. Az utóbbi esetében más lehetőségeket is érdemes figyelembe venni,  például  földre, garázsra vagy egyéb kiegészítő épület tetejére történő telepítés. 

Olvasd el részletes cikkünket a földre telepített napelem rendszerekről.

Mivel hazánkban télen alacsonyabbra emelkedik a nap, mint nyáron,  a 35 fokos döntés a javasolt – minél közelebb vagyunk az Egyenlítőhöz, annál inkább vízszintesen kell elhelyezni a napelemeket.

Solar Kit tipp: Ingyenes személyes felmérésünk során segítünk megállapítani a rendszer paramétereit. Konzultálj szakértőnkkel!

Miért nem termel maximális hatékonysággal nyáron a nagy melegben, napsütésben?

A legtöbb napelem teljesítményére negatívan hat a környezeti hőmérséklet növekedése. A nyári 30-40 fokos melegben ezért nem várhatunk olyan termelést, mint a tavaszi vagy őszi 15-20 fokos időszakokban.

Solar Kit tipp: A napelemek hatásfokára negatív befolyással van a hő,  a napelemeket úgy kell elhelyezni, hogy mögöttük legyen hely a légáramlatnak (kémény hatás), így hűtve a napelemünk hátlapját. 

A nyári hónapok közül júliusi hónapban van a legnagyobb besugárzás, ugyan a nappali órák száma ebben a hónapban bár csökken, ezzel együtt azonban a felhőzet mennyisége is kevesebb, mint az évszak kezdeti hónapjában. A napsütéses órák száma hazánkban évente átlagosan 2200, ez évi kb. 1200-1300 kWh/m2  besugárzást jelent.

Hogyan termel felhős időben?

A napelemes rendszerek képesek felhős, borús időjárási körülmények között is termelni, de érthető módon nem ugyanolyan hatékonysággal, mint tiszta napsütéses időben. Nem egyszerű megállapítani pontosan mennyivel, hány százalékkal termelnek kevesebbet a panelek, ez ugyanis nagyban függ a felhőzet vastagságától és a napelem típusától is (erre érdemes rákérdezni a vásárlás előtt).

Részlegesen árnyékolhatják a modulokat és ezzel pedig ronthatják azok teljesítményét még a fák, kémények vagy akár szomszédos épületek.

Napelemes rendszerünk monitorozása segíthet megismernünk, mikor hogyan termel rendszerünk, és hogyan tudjuk azonnal felhasználni a megtermelt energiát. Hagyományos, nem optimalizált rendszereknél egy panel teljesítmény-romlása azonban az egész munkapontra hatással van, minden más panel is ugyanannyival kevesebbet termel. Ezt kerülhetjük el optimalizálással, hiszen így az éppen aktuálisan árnyékban lévő napelem nem befolyásolja a többi, napfürdőző paneleket.

A munkapont teljesítménye a legszűkebb keresztmetszet elvét követve lekorlátozódik a legkevesebbet termelő napelemére. Ezt orvosolandó a külön optimalizált napelemek nem befolyásolják egymás teljesítményét, mindegyik maximális teljesítményét nyújthatja, egymástól teljesen függetlenül. Tudjon meg többet!

solarkit-inverter-optimalizalo-energiatarolo-smartmeter

Hogyan termelnek a napelemek télen?

Sokakban felmerül a kérdés, hogy termel-e egyáltalán a napelem télen? Általánosságban elmondható, hogy a téli hónapokban csökken ugyan a teljesítmény, hiszen kevesebb a napsugárzás, de napelemes rendszerünk még így is termel áramot háztartásunk számára. A visszaesés többek között azzal indokolható, hogy az év ezen hónapjaiban rövidebbek a nappalok és alacsonyabb a nap állása is. Havazás esetén pedig akár hosszabb időre is megállhat a panelek termelése, ha a hó befedi a paneleket. 

A téli hónapokban, ha hideg van, de erősen süt a nap, a rendszerek akár többet is termelhetnek, mint akár augusztusban azonos idő alatt. Annak ellenére azonban, hogy nyáron a nagy meleg hatására a panelek hatásfoka átmenetileg csökkenhet, általánosságban sokkal jobbak a termelési értékek, mint a téli hónapokban.

Mi a helyzet a jégesővel?

A napelemek gyártására számos szabály vonatkozik, komoly szakemberek által végzett tesztelésen kell átesniük mielőtt forgalomba kerülhetnének. Ezek közül az egyik, hogy a paneleknek 80 km/h-val becsapódó jéggolyó zivatart is állniuk kell.  Ez már egy olyan extrém időjárási helyzet, ami hazánkban kis valószínűséggel fordul elő. A téli hideg hónapokra felkészülve végeznek még nedves fagyási vizsgálatot, illetve azt is nézik, mennyire bírják a panelek a hőmérsékleti ciklusok változását – a téli és nyári hőmérséklet különbsége akár 50 foknál is több lehet Magyarországon.


További gyakori kérdésekre választ kaphatsz a GYIK oldalunkon.

Elszámolási rendszer

Magyarországon korábban volt lehetőség hálózatra visszatápláló napelemes rendszerek telepítésére, amelyek napsütéses időben előállított energiának azt a részét, amit nem használtunk fel, feltöltődik az áramszolgáltatói hálózatra. Ezt nevezzük szaldós elszámolásnak, amelynél a nyáron megtermelt energiatöbbletet, felhasználhatjuk a téli hónapokban, amikor rendszerünk kevesebbet termel, ezt ilyenkor a hálózatból pótoljuk. Beüzemelésekor egy ad-vesz mérőóra kerül felszerelésre és éves elszámolásra állunk át.

2024-től azonban a régi rendszert felváltotta az ún. bruttó elszámolás, amikor a hálózatba feltáplált áramot az áramszolgáltató más áron veszi tőlünk, mint amennyiért mi vételezünk áramot a hálózatból, amikor nem termel rendszerünk. Olvasson erről részletesen az elszámolásokat bemutató cikkünkben!

Visszwatt

Előfordulnak az országban olyan területek, ahol az áramszolgáltató ideiglenesen nem engedélyezi a visszatápálást a hálózatra. Ezekben az esetekben ajánljuk a napelemes rendszerek bővítését akkumulátorral, amellyel tárolhatjuk a pluszban megtermelt energiát.

 

Napelemet szeretnél? Kérj tőlünk ingyenes konzultációt, vagy azonnali árajánlatot!