solarkit-logo

Napelemek tisztítása, mosása

Napelem rendszer tisztítás, mosás házilag: Kell? Nem kell? Hogyan kell?

A napelemek tiszítása elég kényes kérdés, és sajnos ha  rossz módszerrel állunk neki napelemeket tisztítani – ami sokszor még teljesen felesleges is – akkor nagy károkat okozhatunk a napelemekben.

Összeszedtük ezért, hogy mikor érdemes foglalkozni a napelemek tisztításával, és ha kell tisztítani, akkor azt hogyan érdemes.

napelemek tisztítása házilag

Mikor kell tisztítani a napelemeket?

Az esetek nagy részében a napelemes rendszereket nem szükséges tisztítani, ezt ugyanis az eső megteszi helyettünk, és még eső nélkül sem koszolódnak annyira a napelemek, hogy érdemes legyen foglalkozni ezzel.

A témával kapcsolatban természetesen kutatásokat is végeztek. A San Diego-i egyetem egy nagyobb szabású kutatásában napelemek hatékonyságát vizsgálta 145 esőmentes napon át. Az eredmények azt mutatták, hogy eső nélkül is csak 7,4%-os hatékonyságveszteség alakult ki a 145 nap alatt, ami egy átlagos lakossági rendszer esetében nagyjából pár ezer forinttal növeli meg a villanyszámlát. Ennél természetesen sokkal jobb a helyzet itt Magyarországon, hiszen nincs olyan száraz évszakunk, amikor több hónapon át egyszer sem esne az eső, az eső pedig a koszolódások javát lemossa a napelem panelekről.

A hatékonyságban keletkező veszteség persze úgy növekszik, ahogy nő a rendszer mérete, tehát ipari méretekben már nagy bevételkiesést jelenthet néhány szárazabb hónap. Ilyen méretű rendszereknél érdemes elgondolkozni rendszeres napelem tisztítási szolgáltatás megvásárlásán, vagy a megfelelő tisztítóeszközök beszerzésén.

Lakossági napelemes rendszerek esetében viszont általában nem kell foglalkozni a napelemek takarításával, hiszen a tisztítás drágább lenne, mint a termelés kiesése, de természetesen itt is akadhatnak kivételek.

A makacs koszolódások, felgyűlt falevelek, hosszú távon fennragadó nagy területű koszok nagyobb hatékonyságveszteséget is okozhatnak. Ezekben az esetekben érdemes lehet elgondolkozni a napelemek tisztításán, de mielőtt nekifognánk, érdemes tájékozódni, és meggyőződni róla, hogy tényleg szükséges-e a napelemek tisztítása.

 

A napelem takarítása házilag kárt is okozhat! Azaz hogyan NEM lehet tisztítani a napelemes rendszereket?

Sokféleképpen árthatunk a napelemes rendszerünknek, ha nem vesszük figyelembe a tisztítás veszélyeit.

Hogyan NEM szabad tisztatani tehát ezeket a rendszereket?

  • Nappal, melegben: A napelemek meglehetősen felforrósodnak napközben, amikor süt a nap, és ha ilyenkor hideg, vagy akár szobahőmérsékletű víz éri őket, megrepedhet a felületük, és tönkremehetnek.
  • Magasnyomású mosóval vagy gőztisztítóval: Ez károsíthatja a napelemek felületét.
  • Maró hatású tisztítószerekkel: Ettől meghibásodhatnak a napelem panelek, sőt, áramütést is eredményezhet.
  • Szárazon: A száraz tisztítás során a napelemek felülete megkarcolódik, ettől romlik a hatásfoka.
  • Kemény vízzel: A kemény víz sok ásványi anyagot tartalmaz, amik megragadnak a napelemek felületén, így szinte ellentétes hatást érünk el vele, mint ha nem tettünk volna semmit.
  • A napelemes rendszerre lépve: Megkarcolhatjuk, vagy akár megrepeszthetjük a napelemeket, ha rájuk lépünk, arról nem is beszélve, hogy baleset- és életveszélyes lehet.
 

Akkor hogyan lehet tisztítani a napelemeket, és mikor kell profi napelem takarító szolgáltatást kérni?

A legegyszerűbb, és legbiztonságosabb választás, ha ezzel foglalkozó professzionális céget bízunk meg a napelemek tisztításával. Természetesen ez csak akkor éri meg, ha van akkora a hatásfok csökkenése miatt keletkező veszteség, hogy olcsóbb tisztíttatni a napelemeket, mint kifizetni a villanyszámlát.

napelem tisztító gép

Ha azt  választjuk, hogy magunk szeretnénk tisztítani a  rendszert, alaposan tájékozódni kell a témában. A napelem gyártója például rendelkezhet specifikus tanácsokkal panelei tisztítására, így érdemes felkeresni őket. Ezen felül a sok kockázat miatt be kell szerezni a szükséges tisztító eszközöket, hogy ne tegyünk kárt a rendszerünkben. Érdemes a kifejezetten napelemtisztításra gyártott eszközöket megvásárolni.

A profi napelem mosó, tisztító berendezés nem elég!

Mindenképpen fontos, hogy elő tudjunk állítani tiszta, desztillált vizet, hiszen azzal van értelme nekiállni a napelemek tisztításának. Ezen kívül szükségünk lesz a megfelelő biztosító felszerelésre, anélkül baleset- és életveszélyes a tetőn tartózkodni. (Természetesen földre telepített rendszer esetén erre nincs szükség.)

A tisztítást minden esetben sötétedéskor, vagy hajnalban végezzük, hogy ne legyenek felforrósodva a napelem panelek.

A napelemeket nedvesítsük be a desztillált vízzel (semmiképpen sem magasnyomású mosóval), majd  speciális, vagy puha szivaccsal töröljük át. A makacsabb, ráragadt szennyeződéseket óvatosan, szivaccsal, és nem maró anyagú tisztítószerrel távolítsuk el, majd újra mossuk le a panelt.

Aktuális lenne a napelem takarítás, de a panelt hó fedi?

A napelemekről a hó előbb-utóbb lecsúszik a dőlésszögnek köszönhetően, így a hó eltávolítását inkább érdemes kivárni, hiszen a csúszós, havas tetőn veszélyes a napelemek tisztításának nekiállni. Néhány nap után a hó magától lecsúszik a napelem panelekről.

Olvass tovább a napelemekről kapcsolódó témájú cikkeinkben:

Hasznosnak találtad az információkat és szeretnéd másokkal is megosztani?

Facebook
Twitter
LinkedIn