Az energetikai besorolások típusai
A mindennapokban többször találkozhatunk az energetikai besorolás jelzőbetűivel, például amikor elektromos háztartási készüléket vásárolunk otthonra. Épületek esetében is érdemes felmérni ezeket a fogyasztási paramétereket, hiszen – főleg most, az energiaválság idején – fontos, hogy mekkora (leendő) házunk, lakásunk becsült, várható energiaigénye. Ugyanis minél jobb energetikai besorolással rendelkezik egy ingatlan, annál kisebb energia szükséges a ház fenntartásához, például a fűtéséhez vagy a melegvíz előállításhoz.
A betűjelek a legkedvezőbb AA++-tól egészen a JJ energetikai besorolási osztályig különböztetik meg az ingatlanok összesített energetikai jellemzőit, ez a minimális energiaigény és a kiemelkedően rossz energiahatékonyság között skálázódik.
Az energiaigényt praktikusan az alapterülettel elosztva tüntetik fel, tehát egy energetikai értékelésben azt fogjuk látni, hogy egy négyzetméterre mekkora a vélt energiafelhasználása az ingatlannak egy évben, ennek mértékegysége a KWh/m²/a, azaz kilowattóra/négyzetméter/év.
Az energetikai besorolás betűjelét és az összesített energetikai jellemző számértékét mindig az ingatlan energetikai tanúsítványának a fedlapján találjuk!
AA++ – minimális energiaigényű
Ez a jelenlegi legmagasabb energetikai besorolás az országban, aminek a statisztikai adatok alapján még igen kevés ingatlan felel csak meg, gyakorlatban ez a tanúsított épületek kevesebb mint fél százalékát jelenti. A legtöbb esetben ezt új épületek tudják produkálni. Az AA++ szint eléréséhez hozzájárulnak többek között a minőségi beépített nyílászárók, a kiemelkedő hőszigetelés és a hatékony megújuló energiaforrás használat is. Számokban ez azt jelenti, hogy az energetikai tanúsítványt kiállító szakember által kiszámolt energiafogyasztás értéke egy évre 40 KWh/m² alatti.
AA+ – kiemelkedően nagy energiahatékonyságú
Szintén igen alacsony az épület fenntartásához szükséges energiaigény, általában ez az energetikai besorolás a rendkívül korszerű, néhány éve épült vagy teljesen korszerűsített ingatlanokra jellemző. A számszerű határérték ebben a kategóriában: az épület 40-60 KWh/m² közötti fogyasztása éves szinten.
AA – Közel nulla energiaigényre vonatkozó követelménynél jobb
Az ebben a kategóriában szereplő ingatlanok energiafogyasztása alacsony, jó tudni, hogy az AA minősítés eléréséhez is jogszabályilag előírt, hogy az épületnek megújuló energiaforrást kell használnia. Ezért ha ilyen minősítésű épületet vásárolunk, akkor biztosak lehetünk abban, hogy az rendelkezik valamilyen környezetbarát energiatermelési megoldással, például napkollektorral, hőszivattyúval vagy napelemmel. Ezt a szintet azok a lakóépületek érik el, ahol az összesített energetikai jellemző 61-80 KWh/m² közé esik éves szinten.
BB – Közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelelő
Ez a kategória kiemelkedően jelentős, hiszen még éppen megfelel a közel nulla energiaigény építésügyi előírásainak, ami 2022-től van érvényben. Ez gyakorlatban nem jelent mást, minthogy az illetékes építésfelügyeleti hatóság megtagadhatja az új építmény vagy építményrész használatbavételi engedélyét, ha az minimum a BB kategória követelményeinek nem felel meg. Az ennek történő megfelelést az építtető köteles igazolni a szakszerűen elkészített energetikai besorolást tartalmazó tanúsítvánnyal. BB energetikai besorolásnál az ingatlan összesített energetikai jellemző számértékének 81–100 közöttinek kell lennie.
A BB energetika osztály eléréséhez még mindig szükség van a megújuló energiát biztosító forrásokra, sőt, az előírás szerint ezeknek az energiafogyasztás legalább 25%-át fedezniük kell. Ha ez az arányszámú energiamennyiség nincs igazoltan felhasználva az ingatlanban, akkor a BB minősítés nem adható meg.
Mely energiahordozók vehetők figyelembe megújuló energiaforrásként? A tűzifa, biomassza, biomasszából közvetve vagy közvetlenül előállított energia, a biogázok energiája, a fapellet, az agripellet; a nap-, szél-, vízenergia, geotermális, geotermikus, hidrotermikus és a légtermikus energia.