Korszerű fűtés rendszerek: így válasszuk ki a legjobb megoldást!
Melyek a korszerű fűtés rendszerek és milyen előnyöket kínálnak? Hogyan válaszd ki a számodra legkedvezőbb energiahatékony megoldást? Cikkünkből kiderül!
A korszerű fűtés rendszerek egyre fontosabbá válnak, a rezsikiadások csökkentésének remek módszere ugyanis a megfelelő energiahatékonyság. Ezt pedig alapvetően két dolog befolyásolja: az ingatlan hőszigetelése és a fűtési rendszer hatásfoka. A megfelelő fűtés rendszer kiválasztásánál fontos kritérium az energiahatékonyság, de emellett helytakarossági, praktikussági szempontok ugyanúgy szerepet kaphatnak, mint lakberendezési és design szempontok. Összegyűjtöttük, milyen lehetőségek között válogathatsz, ha fűtésed korszerűsítésén vagy cseréjén gondolkozol, illetve milyen szempontokat érdemes mérlegelned a választásnál.
A havi rezsiszámla végösszege a felhasznált energiamennyiség függvénye, főszabály szerint, ha kevesebbet fogyasztasz, kevesebbet fizetsz. Járható út visszavenni az igényekből, alacsonyabb hőfokra fűteni, felvenni egy pulóvert vagy letekerni egyes helyiségek fűtőegységeit. Ugyanakkor sokkal kényelmesebb a vételezett energia hatékonyabb felhasználása.
A kandalló sokáig egyeduralkodó fűtési technika volt, idővel szerepét a kályha vette át, jobb hőmegtartó képességének köszönhetően. Esztétikus darabok, elsősorban mégis kiegészítő fűtésként érdemes gondolni rájuk, átmeneti időszakban jó költségcsökkentő megoldást jelenthetnek.
A gázkazán és a gázcirkó gyakran alkalmazott hőtermelő egység, a kondenzációs kazánnal viszont lényegesen alacsonyabb fűtési költség érhető el. Képes az égéstermék hőjének újbóli hasznosítására. Gazdaságos működésének feltétele a visszatérő fűtővíz alacsony hőmérséklete, így elsősorban padló-, fal- vagy mennyezeti fűtés mellett használatosak. Radiátoros rendszer esetén pedig kondenzációs kazánhoz érdemes nagyméretű hőleadó egységeket választani.
Előnye, hogy valamennyi helyiség hőmérséklete önállóan szabályozható, ugyanakkor egy nagyobb ingatlan kifűtéséhez sok egységre van szükség. Rosszabb hőmegtartó képességgel rendelkeznek, ráadásul zavaró lehet lemezborításuk folyamatosan pattogása.
Szilárd tüzelésű kazán kiépített gázhálózat hiányában gyakori megoldás, ilyenkor fával, szénnel vagy más alkalmas anyagokkal lehetséges a hőelőállítás, a vegyes tüzelésű típus pedig szilárd tüzelőanyaggal vagy gázzal is felfűthető. Kiépítésük költséges, viszont egyszerűen működnek és javításukhoz szinte bármelyik szakember ért. Ugyanakkor nem csak a fűtőanyag tárolásáról kell gondoskodni, hanem a kazán folyamatos újratöltéséről és az égéstermék eltávolításáról is.
Az infrafűtés az elektromos áramot az infravörös tartományba tartozó hőhullámmá alakítja. Hőleadó egységként falra vagy mennyezetre szerelhető, illetve filmrétegként a padlóba beépíthető. Egyszerűen és olcsón telepíthető, karbantartási igény nélkül.
Hátránya, hogy hamar felmelegszik, ugyanakkor gyorsan kihűl, hőtartó képessége szinte nincsen. Ráadásul felülete akár 100°C-os is lehet, ezért minden esetben érdemesebb a mennyezetre szerelni.
Elsősorban jól hőszigetelt ingatlanokban alkalmazható. Bekapcsolás után gyorsan elérhető a kívánt hőfok.
A hőszivattyú a Nap környezetünkben tárolt energiáját nyeri ki a levegőből, a vízből vagy a talajból, ahonnan képes összegyűjteni a környezet hőjét, majd az ingatlan belterében leadni. Kifejezetten energiahatékony, sokkal több hőt ad le, mint amennyi áramot a működéshez felvesz.
Egyik hátránya, hogy árammal üzemel, így egy áramszünet esetén a berendezés sem működik. Magas a bekerülési értéke, amely azonban különböző támogatásokkal jelentősen csökkenthető.
Érdemes lehet ebben a megoldásban gondolkodni, ha egy kifejezetten innovatív, környezettudatos fűtési rendszer kiépítése a célod, képes vagy vállalni a beruházást és nagyobb, legalább 150nm alapterületű ingatlanban laksz, ahol ki tudod használni a megoldás nyújtotta előnyöket.
A geotermikus energia egy speciális hőszivattyúval nyerhető ki, talajba fúrt csövekkel érhető el a földben tárolt hőenergia. Hátránya, hogy bonyolult kiépíteni, sokszor komoly tervezés előzi meg a munkálatokat. Szintén költséges, a magas beruházás miatt a megtérülési idő hosszabb lehet, azonban hosszútávon minimalizálhatja fűtési kiadásaidat és nem jár semmilyen károsanyag-kibocsátással.
A napelem korszerű megoldás, amellyel akár teljesen kiválthatjuk a háztartás áramfogyasztását, elektromos kazánnal vagy fűtőtestekkel pedig fűtés költségeit is. Hátránya szintén a magas bekerülési költség: a panelek és az inverter beszerzése csak az egyik rész, szükség lehet az elektromos hálózat bővítésére, engedélyek kiváltására vagy a tetőszerkezetet javítására.
Ez a hagyományos, leggyakrabban alkalmazott megoldás. Gyorsan felfűt, egyedileg szabályozható. Üzemmódjuk szerint lehetnek elektromos, meleg vízzel működő, illetve vegyesüzemű típusok. Anyagukat tekintve pedig öntöttvas, illetve alumínium és acél fajták.
Léteznek elektromos és meleg vizet használó típusok, mindkettő energiatakarékos alternatívája a radiátoroknak: utóbbiak 60-70°C-on üzemelnek, a padlófűtés viszont 35°C-on is képes elérni a kívánt hőmérsékletet. Nagyobb felületének köszönhetően kiváló a hőleadása, valamint nem csak egy ponton, hanem teljes felületen, alulról fűti fel a helyiséget.
Kiépítési költségei magasabbak, utólagos telepítése pedig komoly munkálatokkal jár, akárcsak javítása. Ugyanakkor képes visszahozni az árát, gazdaságos fűtést biztosít.
Legnagyobb előnyük, hogy rejtve maradnak és nem foglalnak helyet a belső terekben. Lassan melegszenek fel, utána viszont sokáig biztosítanak egyenletes hőmérsékletet. Hőleadása még a padlófűtésnél is jobb, könnyen beszerelhető és akár az összes helyiséget önállóan szabályozhatóvá teszi.
A technológia lényege, hogy a hőt a levegő szállítja az épületbe, télen fűtve, nyáron pedig hűtve azokat. Ehhez egy csatornahálózatot kell kiépíteni valamennyi helyiségbe, ahová egy rácsos szellőzőn keresztül érkezik a meleg levegő. A rendszer nem csak a fűtést, hanem a szellőztetést is megoldja, ráadásul jól szabályozható és hamar képes elérni a beállított hőmérsékletet.
A fűtés hőskorában a hőleadó egységekkel szemben egyetlen elvárás annyi volt, hogy adjanak meleget. Funkcióját egy öntöttvas radiátor is ellátja, azonban robosztus kialakításával aligha passzolna egy modernebb stílusú helyiségbe. A kandallók örökzöld megoldások, ha hangulatossá szeretnénk tenni a tereket, azonban gazdaságosan legfeljebb kiegészítő fűtésként alkalmazhatók, miközben folyamatosan gondoskodni kell a tüzelőanyag utánpótlásáról.
Ha radiátorban, fűtőpanelben vagy infrapanelben gondolkodsz, széles választékkal találkozhatsz. Változatos színekben, stílusokban érhetőek el, egy-egy kreatív formatervezésű megoldással pedig akár nappalink falát is dekorálhatjuk.
Új építkezés esetén egyszerűbb a helyzet, lehetőségeinknek egyedül pénztárcánk vagy a természeti sajátosságok állítanak korlátot. A hőszivattyús vagy napelemes rendszerek hatékonysága nagyban függ a környezeti tényezőktől is.
Egy felújítás vagy korszerűsítés esetén is kerülhet hőszivattyú a kondenzációs kazán mellé, együtt egy hibrid rendszert alkotva, azonban valamilyen szinten meg lesz kötve a kezünk, ha egy meglévő rendszert szeretnénk kiegészíteni. Egy elektromos padlófűtést például sokszor az aljzatbetonba kell helyezni, ami aránytalan munkálatokkal járna egy felújítás során.
Az is fontos, hogy fő vagy kiegészítő fűtés a célunk. Meglévő rendszer mellé egyszerű megoldás egy elektromos fűtőegység, amelynek üzembehelyezéséhez csak egy szabad konnektor szükséges. Ha spórolni szeretnél a gázon, vagy a gyerekszobában szeretnél egy kicsit melegebb hőmérsékletet, ideális választást jelenthet.
Anyagi keretünk alapvetően befolyásolja az elérhető lehetőségeket. A legmodernebb technológiáknak magas a beruházási költsége, ugyanakkor hosszútávon nullázhatják is fűtésszámlánkat. Egy infrapanel vagy fűtőpanel ára kedvezőbb, viszont magas áramfogyasztásuk napelem hiányában jelentősen emelheti villanyszámlánkat.
Érdemes azt is megvizsgálni, hogy elérhető-e támogatás a kiszemelt megoldásra.
Érdemes végiggondolni, hogy mi jellemzi az épületet vagy helyiséget: milyen a tájolása, mekkora a mérete, belmagassága vagy milyen a hőszigeteltsége. A napelem panelok a legjobb teljesítményt déli tájolás és a 35° dőlésszög mellett nyújtják – kérdés, hogy az ingatlan fekvése és a tető kialakítása alkalmas-e erre. A jó hőszigetelés kifejezetten fontos, bizonyos fűtési megoldások kizárólag emellett lehetnek hatékonyak.
Korábban az elektromos fűtés kiegészítő feladatokat látott el vagy ott használták, ahol más lehetőség nem állt rendelkezésre. Önmagában költséges, viszont, ha nem az elektromos hálózatról, hanem valamilyen alternatív forrásról, például napelemről biztosítjuk a szükséges energiát, akkor elfeledkezhetünk ezekről a kiadásokról és akár a zéró emissziót is elérhetjük.
A fűtőpanel megjelenésében modern és minimalista benyomást kelt, napelemmel kombinálva pedig korszerű és innovatív fűtés rendszert alkot. Hatásfoka kiváló, szinte pillanatok alatt felfűt, helyiségenként szabályozható és kis helyet foglal.
A fő problémát fogyasztása okozza, ami napelem mellett kiiktatható kiadásaink közül. Ennek feltétele, hogy pontosan, lehetőleg szakember segítségével mérd fel energiaigényedet, hogy a kiépített rendszer képes legyen fedezni fogyasztásodat.
Az infrapanel szintén napelemmel kombinálva éri meg igazán. Hasonló szempontokat érdemes mérlegelni, mint a fűtőpanel kapcsán, hamar felfűt, viszont kevésbé hőtartó, valamint figyelni kell a rendszer tervezése során. Mint említettük, működés közben felülete nagyon forró – azonban nem csak emiatt érdemes a mennyezetre szerelni, hanem azért is, mert innen tudja legjobban kifejteni hatását.
A hőszivattyúk közül a levegő-víz megoldás a legegyszerűbben és legolcsóbban kiépíthető rendszer, működése során a levegőből kinyerhető hőenergiát hasznosítja. Hatásfoka függ a környezeti tényezőktől, a túlzottan alacsony kinti hőmérséklet jelentősen rontja hatékonyságát.
Kiépítése költséges, többmillió forintos beruházás, utána viszont nem csak a károsanyag-kibocsátást, hanem a rezsiszámlák fizetését is elfelejthetjük. Üzemelésekor a keringtető rendszer működtetéséhez, a hőátvivő gáz sűrítéséhez és párologtatáshoz szükséges áram, amelyet a napelem rendszer képes fedezni.
A geotermikus fűtési mód a talaj vagy a talajvíz hőjét használja fel. A felső talajréteg nyeli el ugyanis a napsugárzás 50%-át, ahonnan egész évben biztosítható a rendszer szükséglete. Elektromos áramból nem igényel többet a levegő víz megoldásoknál, amelyet nem a hő előállítására, hanem a berendezés működtetésére használ.
Mint láthattad, a fűtés rendszerek széles mozgásteret biztosítanak: olcsótól a költségesig, elektromostól a hibridig, környezetterhelőtől a zéró emisszióig, hagyományostól az innovatívig bezárólag számos lehetőség érhető el. A legmodernebb beruházások költségesek, a rezsiszámlát viszont minden hónapban fizetni kell – érdemes tehát megfontolt döntést hozni, hogy fűtési megoldásunk hosszú távon gazdaságos legyen.
A fával való fűtés lassan már a múlté, családi házakban is egymás után tűnnek fel a korszerű, megújuló energiaforrásokra támaszkodó technológiák. Ebben az széles választékban laikusként nehéz megtalálni az ideális megoldást, mindenképpen érdemes szakszerű segítségre hagyatkozni, milyen fűtési megoldást érdemes választanod. A SolarKit-nél szakembereink valamennyi fűtési rendszer sajátosságait, előnyeit és hátrányait egyaránt ismerik, amelynek köszönhetően képesek megtalálni a számodra ideális megoldást. Fordulj hozzánk bizalommal!