Energiatárolás napelemes rendszerrel
Mik a különbségek a szigetüzemű, a hibrid, az akkumulátoros és a hagyományos napelemes rendszerek között?
A magyarországi piacon a napelemes rendszerek bő választékkal rendelkeznek mind márkák, mind technológiai megoldások terén. Mi arra törekszünk, hogy a lehető legbiztosabb rendszerekkel tudjuk ügyfeleink áramigényét kiváltani, és ezzel együtt földünkért, környezetünkért is tenni. Ehhez több út vezet, a következőkben a különböző napelemes rendszerek közti különbségeket mutatjuk be.
Első körben a két végletet nézzük meg a gondolkodási skálánk egyértelműsítésének céljából, majd rátérünk a technikai finomságokkal rendelkező akkumulátoros és hibrid üzemű rendszerekre.
Solar Kit napelemes rendszer
A hagyományos napelemes rendszer működése egyszerű. A napelemek megtermelik az egyenáramot amit az inverter átvált váltóárammá. Az így előállított elektromos áramot vagy teljes mértékben felhasználjuk az épület elektromos hálózatában, vagy a felhasználatlan mennyiséget visszatöltjük a hálózatba, vagyis:
Napelemes rendszer részegységeiről ITT olvashat bővebben.
Hálózati csatlakozással, szaldós elszámolással (bővebben itt) ez a modell az optimális, de bruttó elszámolásnál már fordulhat a kocka. Mivel a cikk megjelenésének időpontjában még mindig nem ismeretesek a bruttó elszámolás feltétel, ezért a technológiai megoldásokra szorítkozunk jelenleg.
A szigetüzemű napelemes rendszer olyan rendszer, amely hálózati csatlakozás nélkül biztosítja az áramellátást.
Ekkor a napelemek által előállított egyenáramot a fogyasztásnak megfelelő mennyiségben átváltjuk váltóáramra, illetve az azonnal fel nem használt mennyiséget akkumulátorpakkba kell letárolnunk, amelyekből később vételezni tudunk, mert nincs közüzemi átvételi lehetőség, zéró exporttal dolgozunk.
Ennek a rendszernek a hátránya az akkupakktól való függés, nehézség lehet, ha nem áll rendelkezésre elég kapacitás, mert nem tudjuk letárolni a megtermelhető energia 100%-át, illetve akár áram nélkül is maradhatunk , ha nincs egyéb áramfejlesztési lehetőségünk.
A szigetüzemű napelemes rendszer előnye, hogy semmilyen módon (helyszín, hálózati kiépítés megléte, engedélyeztetés, felhasznált eszközök) nem vagyunk a szolgáltatóhoz kötve.
Ekkor így néz ki a rendszerünk:
Az akkumulátoros napelemes rendszer a hagyományos rendszerhez hasonlít, csak a napelemek mellett a feltöltött akkumulátor is biztosítja az egyenáramot az inverter számára.
Az újabb akkumulátoros rendszereknél DC-DC (egyenáramú) kapcsolás van, vagyis a napelemekből jövő egyenáram az akkumulátorba tölthető (az akkumulátorok egyenáramot tárolnak), ezzel elkerülvén az átváltási veszteségeket (DC-AC-DC-AC), illetve túlméretezett DC oldalnál az inverter maximális kapacitáson való áram átváltása mellett is tudunk letárolni energiát.
Ekkor így néz ki a rendszerünk:
A Huawei akkumulátoros megoldásaival lehetőség nyílik a napelemes rendszer által termelt energia tárolására is.
A különböző jogi környezetre és felhasználási lehetőségekre választ adván az akkumulátoroknál különböző szabályozások, ún. töltési profilok választhatóak:
Az akkumulátorral ellátott napelemes rendszer előnye, hogy a szaldóstól kedvezőtlenebb elszámolási módoknál áthidalhatjuk az áram eladási és vételezési árkülönbséget az önfogyasztás növelésével.
Hibrid üzemű napelemes rendszerről akkor beszélhetünk, ha mind hálózati feszültségre csatlakozva, mind szigetüzemben (áramkimaradás esetén) képes rendszerünk működni. A továbbiakban a Huawei L1,M1 (maximum 10kW-os) inverterrel való hibrid rendszerről lesz szó, a többi márkánál akár más megoldásokkal is találkozhatunk.
Ekkor így néz ki a rendszerünk:
A Huawei backup box-szal hibrid üzemű napelemes rendszert üzemeltethetünk.
A Backup Box teszi lehetővé a Huawei (L1,M1) invertereknek a hibrid üzemmódot.
A két AC (váltóáramú) csatlakozással ellátott eszköznél az elsődleges csatlakozás továbbra is az épület elektromos hálózatára történik, míg a másodlagos egy újonnan létrehozott áramkörre, azaz a kritikus fogyasztók áramkörére (továbbiakban KFÁ). Invertertől függően a hálózat lehet egy- vagy háromfázisú, de a vészáramkör esetünkben mindig csak egyfázisú.
Hálózati áramellátás megléte mellett az elsődleges és másodlagos áramkör is ugyanúgy van ellátva, mint egy hagyományos napelemes rendszernél. Amennyiben megszűnik a hálózati feszültség, mindkét áramkör feszültségmentessé válik. A rendszerünk ezt érzékelvén, körülbelül 3 másodperc elteltével a KFÁ-re elkezdi rátermelni az elektromosságot, és nemcsak az akkumulátorban meglévő kWh-k, hanem az épp termelő napelemek is biztosítják a további működést.
Kritikus fogyasztók áramkörének tervezésénél oda kell figyelni a Backup Box maximális kimeneti áramerősségére, hogy azt semmilyen esetben se haladjuk meg.
Az új megoldásokkal a KFÁ-re nem szünetmentes tápként, de egy biztos háttérként érdemes gondolni, amelynél biztosan tudhatjuk, hogy a ház biztonsági rendszere / lámpák / szórakoztató elektronika / hűtők / fűtési rendszer el lesz látva elektromos árammal. Ezeket az előnyöket és biztonságot a legújabb technológia bekerülési árával összevetni egy érdekes gondolatkísérletet, melyet jó szívvel ajánlunk Önöknek.
Maradtak még önben kérdések? Keressen minket bizalommal ingyenes konzultációnkon és győződjön meg személyesen is arról, hogy hosszú távon a napenergia a leginkább környezetkímélőbb, illetve pénztárcabarát megoldás.