2024 © solarkit KFT.
Amikor napelemet szeretnénk telepíteni, akkor fontos tudnunk, hogy milyen részekből áll egy ilyen rendszer, hiszen ezeknek a részeknek a tulajdonságain és minőségén múlhat majd, hogy mennyire hatékony a rendszerünk, és így az is, hogy mennyi idő alatt térül meg.
A napelem egy fotovoltaikus elem, amely a Nap sugárzási energiáját közvetlenül alakítja át villamos energiává, amit aztán elhasználunk vagy a hálózatba táplálunk, vagy akkumulátorokban tárolunk.
A napelem önmagában nem elég, hiszen maga a napelem csak az elektromos áram előállítására képes (ez az ún. DC oldal, mely egyenáramot termel), emellett szükség van az áram eljuttatására a készülékeinkhez és a hálózatba (ez az ún. AC oldal, melynek már váltóáramra van szüksége).
Az első napelemek (1954) 1-4% közötti hatásfokkal működtek (a hatásfok azt mutatja meg, hogy a készülék a napsütést milyen hatékonysággal alakítja át elektromos energiává), a ma kereskedelmi forgalomban kapható legjobb típusok viszont már 20-23% körüli hatásfokkal működnek. A technológiai fejlődés miatt ráadásul az áruk is drasztikusan csökkent az évtizedek során, jelenleg lakossági szinten is kifizethető, megtérülő befektetésnek számít.
Egy napelemes rendszer megtérülő része lehet egy környezetbarát, energiahatékony ingatlannak. Kiválóan működik hőszivattyúval együtt (így a fűtést is környezetbaráttá, megújulóvá tehetjük, és még a hozzá szükséges áramot is mi magunk termelhetjük meg), illetve tölthető róla villanyautó is, hogy a közlekedésünkön is spóroljunk.
Mit érdemes tudnom a napelemes rendszerekről, mielőtt belevágok a projektbe?
Hogyan épülhet fel egy ingatlan energiaellátása megújuló energiával?
Termeljen megújuló energiát napelemes rendszerrel, akár szigetüzemben. Akkumulátor és okosmérő, vissz-watt védelemmel teljes függetlenedést jelent.
Fűtés-hűtés és melegvíz-előállítás megújuló energiával, magas komfortérzet, energiahatékony működés.
Hűtsön-fűtsön klímával energiahatékonyan, kiváltva a gázt. Napelemes rendszerével megújuló energiát használhat!
Az áramszolgáltató hálózatához is kapcsolódik a napelemes rendszer, de teljesen függetlenedhet és szigetüzemes rendszereket is építünk.
Az inverter (áramváltó) az egyenáramot váltóárammá alakítja, hogy fel tudjuk használni. Wifi-s távmonitorozhatóság és napelemenkénti optimalizáció.
A napelemek egyenáramot (DC) termelnek, amelyeket szükséges átalakítani a használathoz.
A napelemek egyenáramot (DC) termelnek, amelyeket szükséges átalakítani a használathoz.
Akkumulátorral és smart mérővel és egy kritikus fogyasztói körrel energiát tárolhatunk, amelyet olyankor is felhasználhatunk, amikor nem termel a rendszerünk
A legelterjedtebbek közé tartoznak a modern monokristályos típusok, illetve a régebben használt a polikristályos típusok, amelyek bár ugyanúgy elektromos áramot állítanak elő, ezt mégis különböző módon teszik. A különbség a felépítésből adódik. Míg a monokristályos napelemek gyártásakor a szilícium homogén módon rendezetten dermed meg, a polikristályosnál pedig rendezetlenül, mindkettőt tömbökre osztják, majd azokból szeleteket, úgynevezett wafer-eket készítenek.
Összefoglalva, a monokristályos napelemek magasabb hatékonyságúak és hosszabb élettartamúak. A polikristályos napelemek olcsóbbak és egyszerűbb gyártási folyamat eredményei, de alacsonyabb hatékonysággal rendelkeznek. Mindkét típusnak megvannak az előnyei és hátrányai, így a választás a konkrét alkalmazási területtől és költségvetéstől függ.
Feketébb színük miatt könnyen felismerhetőek. 20-22%-os hatásfokkal működnek, viszont a szórt napfényt nem hasznosítják annyira jól, mint a direkt, közvetlen napsütést. Magyarországon nyáron jobb teljesítményt produkál, télen azonban a szórt fényben a polikristályos napelemek termelhetnek jobban. Gyári teljesítménygarancia: általában 25-30 év. Élettartam: legalább 30 év.
Az évek során a monokristályos napelemek váltak népszerűbbé itthon is, a SolarKit kínálatában 400Wp fölötti monokristályos napelemek szerepelnek már, de a legmodernebb lakossági piacon alkalmazott napelemek pedig már 500Wp körüliek.
Ezeket a paneleket nem egy, hanem több kristály alkotja, kékes-lila színük van. Magyarországon a használatuk már nem jellemző.
Mivel a napelemek egyenáram (DC) előállítására alkalmasak, a váltakozó árammá (AC) történő átalakításához áram átalakító modul beépítésére van szükség. Ez a modul az inverter.
Az inverter, aminek elsődleges feladata a napelemek felől érkező egyenáramnak a hálózati előírásoknak megfelelő váltakozó árammá alakítása gyakorlatilag a napelemes rendszer lelke.
Ma már alapelvárás egy invertertől, hogy wifi-s összeköttetéssel számítógépen, okostelefonon monitorozható legyen rendszerünk termelése. Az inverterre jellemző adat, hogy mekkora teljesítményt tud fogadni, azaz mennyi napelemet lehet rákötni. Ezt kW-ban határozzuk meg, és a rendszer tervezésekor figyelembe vesszük a fogyasztáshoz szükséges inverterméretet, illetve a megfelelő mennyiségű termeléshez szükséges napelem panelek számát.
Inverterek táplálhatnak 1, vagy 3 fázisra, azonban mivel 2,5 kW teljesítmény fölött már kötelező 3 fázisú invertert használni, az 1 fázisú invertereket már nagyon ritkán használjuk.
A SolarKit munkatársai minden esetben segítenek Önnek kiválasztani a legoptimálisabb terméket. Kérjen ingyenes szakértői konzultációt.
A SolarKit a Huawei hivatalos magyarországi disztribútora, így elsőként jutunk a termékekhez, valamint kiváló ár-érték arányt tudunk biztosítani a termékekre.
Manapság már szinte minden inverterre csatlakoztatható akkumulátor, amely energia tárolására alkalmas, így a megtermelt energiát nem a hálózatba tápláljuk fel, hanem a helyszínen tároljuk, majd az akkumulátorból fogyasztjuk el később.
Akkumulátorral lehetőség van szigetüzemű (hálózatra nem csatlakoztatott), vagy hibrid (hálózatra és akkumulátorra is csatlakoztatott) napelemes rendszer telepítésére.
Energiatárolókról készült videónkban bővebben is tájékozódhat a témában.
A napelemes rendszerek az időjárás, a panelek tájolása és dőlésszöge, illetve az esetleges árnyékhatások miatt nem egyenletesen termelnek, és mi sem egyenletesen fogyasztjuk az áramot otthonunkban. Ennek a monitorozásában segíthet egy okos fogyasztásmérő, ami szinte minden márkához csatlakoztatható.
Az okos fogyasztásmérő egy olyan elektromos okoseszköz, amellyel mérhetjük a ház betápkábelén (amely a hálózat és a ház között közlekedő áramot szállítja) közlekedő elektromos áram mennyiségét, ez segíthet a fogyasztási profilunk megismerésében, illetve az inverter vezérlésében a profilhoz alakítva.
A hagyományos napelemes rendszerek esetében a panelek egymással egy sorba vannak kötve, így alkotnak egy úgynevezett stringet. Azonban a sorba rendezésnek, illetve a hagyományos inverternek van hátránya is. A rendszer teljesítménye a legszűkebb keresztmetszet elvét követve lekorlátozódik a legkevesebbet termelő napelemére.
Ez főleg tagolt tető, vagy árnyékolás esetén probléma, hiszen ha pl. egy fa minden délután 15 és 18 óra között árnyékot vet néhány panelra, az ezekkel a panelekkel egy sorba kötött többi panel teljesítménye is romlik majd. A teljesítményoptimalizálóknak köszönhetően azonban ha egy napelem energiatermelése csökken, a többi, sorban hozzá kötött modul ettől függetlenül a maximális teljesítményen fog üzemelni.
Vagyis a teljesítményoptimalizáló minden egyes napelem teljesítményét külön-külön figyeli és optimalizálja, majd a rendszer összteljesítményét is összehangolja.
Az optimalizálókkal ellátott napelemes rendszert nevezzük okos napelemes rendszernek.
Ha napelemes rendszerről beszélünk, akkor leginkább a napelem panelekre gondolhatunk. Van azonban egy kevésbé látható, ám annál fontosabb alkotórész, amely nagyban befolyásolja rendszerünk biztonságát, ez pedig a napelemes rendszer tartószerkezete. A napelem tartószerkezete biztosítja azt, hogy a rendszer akár 30 éven át stabilan és biztonságosan tartsa a napelemeket a tetőn. Elengedhetetlen, hogy a tartószerkezet anyaga teljes mértékben rozsdamentes legyen.
Mi a SolarKit-nél arra is figyelünk, hogy a tetőkampó és a csavarok is rozsdamentes acélból készüljenek, a sínek pedig alumíniumból. Büszkék vagyunk rá, hogy akár cserép-, zsindely vagy lemeztetőről van szó, az összes tetőszerkezetre optimális és időtálló megoldást kínálunk. Sőt, lapostetőre és szabadon álló rendszerekre is fel vagyunk készülve.
A napelemes rendszer látható részei után nem szabad megfeledkezni a rejtett apróságokról úgy, mint a kábelek és elektromos szerelési anyagok. A Solar Kit csak a legjobb minőségű UV álló, tartós szigetelésű kábeleket használja. Mindehhez az aktuális szabályozásnak megfelelően tűzvédelmi leválasztót, valamint AC és DC oldali túlfeszültségvédelmet is intergálunk rendszereinkbe, hogy a lehető legbiztonságosabb megoldást telepítsük otthonába.
Összességében elmondható, hogy a napelemes rendszerek eljutottak arra a technológiai színvonalra és árkategóriába – a megfelelő iparági szabályozásokkal karöltve – hogy lendületes elterjedésüket lássuk az elkövetkező években.
Kapcsolat
Iroda
1055
Budapest,
Bihari János u. 13
(irodánkban a személyes ügyfélfogadás csak előzetes egyeztetés után lehetséges)
E-mail cím
Solar Kit Hungary Kft ©2024