Napelemes rendszer részei
Miért fizetünk egy napelemes rendszer vásárlásakor?
Napelemek, inverter, tartószerkezet, kábel, villanyszerelési anyagok.
Kulcsrakész kivitelezés, teljeskörű ügyintézés.
A napelem egy fotovillamos elem, amely a Nap sugárzási energiáját közvetlenül alakítja át villamos energiává, majd hálózatba táplálják vagy akkumulátorokban tárolják. Kizárólag Tier 1-es, prémium gyártók termékeit forgalmazzuk, mely garancia a tartós és problémamentes működésre.
Olvassa el mi a különbség a NAPELEM és a NAPKOLLEKTOR közt, a kettő nem összekeverendő.
Az első napelemek (1954) 1-4% között hatásfokkal működtek, a ma kereskedelmi forgalomban kapható legjobb típusok viszont már 18-19% körüli hatásfokkal működnek. A technológiai fejlődés miatt ráadásul az áruk is drasztikusan csökkent.
A legelterjedtebbek közé tartoznak a monokristályos és a polikristályos fajták, amelyek bár ugyanúgy elektromos áramot állítanak elő, mégis ezt más-más módon teszik. A különbség a felépítésből adódik. Szakértőink a hazai viszonyokat tekintve úgy tartják, hogy ezen az éghajlati övön mindkét fajta kiválóan tud működni.
Fekete színűk miatt könnyen felismerhetőek. 15-18%-os hatásfokkal működnek, viszont a szórt napfényt nem hasznosítják annyira jól, mint a direkt, közvetlen napsütést, így a tervezésnél nagyon figyelni kell. Magyarországon nyáron jobb teljesítményt produkál, azonban télen a polikristályos panelek a hatékonyabbak. Gyári garancia: 25 év. Élettartam: legalább 30 év.
Nem egy, hanem több kristály alkotja, és kékes-lila a színük. A hatásfokuk alig kisebb (13-17%), mint a monokristályos napelemeké, de mivel olcsóbbak, illetve a tájolásra és dőlésszögre sem annyira érzékenyek, ezért sokkal egyszerűbb őket telepíteni. Ezen tulajdonságai miatt versenyképes a piacon, Európában egyenesen a legnépszerűbb. Gyári garancia: 25 év. Élettartam: legalább 30 év. Kedvezőbb áron elérhető, mint a monokristályos.
Ha egy napelem 270 W teljesítményű és kb. 10 kW teljesítményű erőművet tervezünk építeni, akkor 37 db napelemet kell beszereznünk (37*270W=9.990W=9,99kW).
Mivel a napelemek 12 vagy 24 Volt feszültségű egyenáram (DC) előállítására alkalmasak a váltakozó árammá (AC) történő átalakításához áram átalakító modul beépítésére van szükség (inverter).
Így elkerülhetetlen eleme a napelemes rendszereknek az inverter, aminek elsődleges feladata a napelemek felől érkező egyenáramnak a hálózati előírásoknak megfelelő váltakozó árammá alakítása. Ma már alapelvárás egy invertertől, hogy wifi-s összeköttetéssel számítógépen, okostelefonon monitorozható legyen rendszerünk termelése. Az inverterre jellemző adat, hogy mekkora teljesítményt tud fogadni, azaz mennyi napelemet lehet rákötni. További jellemző, hogy hány fázisra táplál. Vannak egy-, két- és háromfázisú inverterek is.
A SolarKit munkatársai minden esetben segítenek Önnek kiválasztani a legoptimálisabb terméket. Kérjen ingyenes szakértői konzultációt.
Olvassa el a leggyakoribb telepítési hibákat, melyeket érdemes elkerülni.
A szaldós elszámolás alapkelléke egy speciális mérőóra. A hagyományos fogyasztásmérők nem alkalmasak a hálózatba visszatáplált energia mérésére (nem tudnak visszafelé forogni). Így a napelemes rendszer telepítése után a villamosenergia szolgáltató kétirányú, úgynevezett ad-vesz fogyasztásmérőre cseréli le a készüléket. Ezen mérőberendezés külön jegyzi a hálózatból vételezett és a hálózatba táplált energiát.
Ha napelemes rendszerről beszélünk, akkor leginkább a napelem táblákra gondolhatunk. Van azonban egy kevésbé látható, ám annál fontosabb alkotórész, amely nagyban befolyásolja rendszerünk biztonságát, ez pedig a napelemes rendszer tartószerkezete. A napelem tartószerkezete biztosítja azt, hogy a napelemes rendszerünk akár 30 éven át stabilan és biztonságosan tartsa a napelemes rendszert a tetőn. Elengedhetetlen, hogy a tartószerkezet teljes mértékben anyagában rozsdamentes legyen.
Mi a SolarKitnél arra is figyelünk, hogy a tetőkampó és a csavarok is rozsdamentes acélból készüljenek, a sínek pedig alumíniumból. Büszkék vagyunk rá, hogy akár cserép-, zsindely vagy lemeztetőről van szó, az összes tetőszerkezetre kínálunk optimális és időtálló megoldást. Sőt lapostetőre és szabadon álló rendszerre is fel vagyunk készülve.
A napelemes rendszer látható részei után nem szabad megfeledkezni a rejtett apróságokról úgy, mint a kábelek és elektromos szerelési anyagok. A SolarKit csak a legjobb minőségű UV álló, tartós szigetelésű kábeleket használja. Mindehhez az aktuális szabályozásnak megfelelő tűzvédelmi leválasztót, valamint AC és DC oldali túlfeszültségvédelmet is intergálunk rendszereinkbe, hogy a lehető legbiztonságosabb megoldást telepítsük otthonába.
Napelemes rendszer működése
Végül, de nem utolsó sorban egy háztartási méretű naplemes kiserőmű nélkülözhetetlen része az áramszolgáltatói engedélyeztetés, melyet egy szakszerű installáció követ. Mindkét folyamat komplex és tapasztalatot igénylő, de referenciáink önmagukért beszélnek, így Ön nyugodt lehet a végeredményben.
Reméljük minden kérdésére választ kapott, nézze meg referenciáinkat hogyan dolgoznak szakembereink., vagy kérjen azonnali árajánlatot árkalkulátorunkból.
Olvassa el további cikkeinket is: