solarkit-logo

Környezettudatos közlekedés és elektromos autók

Fontosnak tartjuk, hogy a mindennapjainkban, így a közlekedésünkkel is tegyünk a környezetünkért

Ha környezettudatos életmódra törekszünk, a közlekedésünkre is érdemes odafigyelni: nemcsak az étkezésünket és a lakóterünket varázsolhatjuk ugyanis környezetkímélővé, hanem a mindennapi közlekedésünket is. Összeszedtünk néhány tippet, hogyan csökkenthetjük a környezetre gyakorolt negatív hatásunkat – a karbonlábnyomunkat.

villanyautosok-toltes-solarkit-2

A karbonlábnyom a termékek végső felhasználása által – vagyis amíg a termelőtől az adott termék eljut a fogyasztóig – keletkezett szén-dioxid kibocsátás.

A karbonlábnyom végső soron azt mutatja meg, hogy egy ember életmódja, vagy egy termék életútja, esetleg egy vállalat vagy egy egész iparág termelése mennyi közvetett és közvetlen szén-dioxid kibocsátással, és így üvegházhatással terheli meg a környezetet.

Ez az a mérce, ami rávilágít arra is, hogy milyen takarékosan bánunk a környezeti és egyéb erőforrásainkkal: mennyire folytatunk pazarló vagy épp takarékos életmódot, hiszen minél magasabb a szén-dioxid egyenérték (ami a karbonlábnyom mértékegysége), annál inkább emelkedik a bolygónk hőmérséklete, amely a 2019-es év természeti katasztrófáihoz hasonló problémákat okozhat a jövőben is.

 

A környezetvédelem közös érdekünk

Annak érdekében, hogy megkíméljük a Földet az életmódunk, a túlfogyasztásunk káros hatásaitól, jóval nagyobb környezettudatosságra van szükségünk. A legalapvetőbb területek amikre önálló egyénként is hatásunk lehet, az az étkezésünk és a mindennapi közlekedésünk.

Szerencsére már ezen a téren is egyre több zöld alternatíva kínálkozik, hiszen a motorizált közlekedés hatalmas mértékben járul hozzá a szénlábnyom egyre emelkedő rátájához. Az autóval utazás, de a tömegközlekedés, illetve a légiközlekedés során is számolhatunk károsanyag-kibocsátással.

Ezt a hosszú távon fenntarthatatlanná váló helyzetet az Európai Unióban különböző szabályozásokkal igyekeznek visszaszorítani, főleg a dízeles és benzines járművek korlátozásával és a megújuló energiák használatának szorgalmazásával.

Környezettudatos közlekedési alternatívák

A tendencia azt mutatja, hogy a világ autóipara át fog állni az elektromos meghajtású és hibrid járművekre. Jelenleg még készülnek benzines járművek, azonban számuk a következő években fokozatosan csökkenni fog.

Emellett a dízelt már egyre több helyen tiltják ki a városokból-országokból, és hosszú távon a fenntartható fejlődést, valamint a környezettudatosságot szem előtt tartva az elektromos járművek térhódítása várható.

Elektromos autók típusai

Voltie-MockUp-4

Elektromos autókból jelenleg 5 féle változatot különíthetünk el egymástól, bár a legtöbb ember fejében az elektromos autó pusztán annyiból áll, hogy rácsatlakoztatjuk egy külső áramforrásra és töltjük, amennyit lehet. A valóságban ennél azért összetettebb a helyzet.

A fentebb vázolt képnek egyedül a tisztán elektromos autó felel meg teljes mértékben, hiszen elektromos motorokkal működik, a működéséhez szükséges energiát akkumulátorban tárolja, és csak külső forrásból tölthető. Hogy mire elég egyetlen töltés?

A közepes hatótávú autók esetében 100-150 km-re, míg a felsőbb kategóriás járművek már 400-500 km-t is elmennek vele. Gyakorlatilag környezetszennyezés-mentesen működnek, a fenntartásuk is viszonylag olcsónak mondható, és akár még az otthoni töltés is megoldható, ami eléggé kényelmessé teszi a használatát.

Az otthoni töltés legjobb módja, ha napelemes rendszert is telepít, hiszen így az elhasznált áram is megújuló forrásból származik, ráadásul még a villanyszámláját sem növeli az autó töltése.

Ezzel szemben ott vannak még a hibrid autók, amik ugyan robbanómotoros járművek, de elektromotorok segítik a hajtást és a fékezésből nyert, a működésükhöz szükséges, valamint a gyorsítás során elhasznált energiát egy kisebb akkumulátorban tárolják.

Emellett egy ideje jelen vannak már a piacon a plug-in hibrid autók is, amik a sima hibrid járműveknél jóval nagyobb akkumulátorral rendelkeznek. Ezeket ráadásul még külső forrásból is fel lehet tölteni, innen ered a „plug-in” elnevezés is.

A negyedik kategória a hatótávnövelt elektromos autó, amiben az elektromos megoldások mellett helyet kapott egy kisebb benzinmotor is, méghozzá áramtermelési céllal. Ezzel szemben az üzemanyagcellás elektromos autóban egy hidrogéntartály lett elhelyezve, ami azt a folyékony hidrogént tárolja, amire az autó működéséhez szükség van.

Partnerünk oldalán, az eautotoltokabel.hu-n sok különböző töltő közül válogathat.

Megéri elektromos autóra váltani?

Mint minden befektetés, ez is nézőpont kérdése. Ha Önnek fontos a környezettudatosság, akkor mindenképpen, hiszen ezekkel a közlekedési alternatívákkal lehet hosszú távon is tudatosan gazdálkodni a ránk bízott erőforrásokkal.

Ha egyelőre a pénztárcája szab gátat az elektromos járművek beszerzésének, érdemes arra figyelnie, hogy a már rendelkezésére álló eszközökkel bánjon sokkal környezetkímélőbben. Például lehetőleg minél többször vegye igénybe a tömegközlekedést ahelyett, hogy egyedül utazzon az autóban, vagy ha az időjárás és a távolság megengedi, akkor akár egy kellemes sétával, elektromos rollerrel vagy biciklivel is eljuthat a munkahelyére.

Az elektromos autó töltése

Amennyiben attól tartana, hogy az elektromos autók töltése miatt komplikáltabbá válik az élete, ez a probléma is áthidalható. Hazánkban jelenleg közel 500 elektromos töltőállomás található, mintegy 800 db kútfejjel, és a közeljövőben tovább fog emelkedni a töltőállomások száma.

Aki egy ‘zöld rendszámossal’ szeret spórolni az üzemanyagon, a szervizelés és üzemeltetés költségén és a parkoláson, az minden bizonnyal a rezsijét is szívesen csökkentené napelemmel, hőszivattyúval.

Azonban az elektromos autók töltését már otthonról is könnyedén elvégezheti, egy EU szabványnak megfelelő, kül- vagy beltéri csatlakozó felszerelésével. Persze a lassú töltéshez már egy 16 Amperes konnektor is elegendő lehet, ebben az esetben mintegy 8-10 óra alatt lehet feltölteni a járművet. Léteznek 3×32 Amperes gyorstöltők is, viszont ezeknek már magasabb az ára.

SolarKit tipp: A gyakori otthoni autótöltés ugyan növeli a szükséges napelemes rendszer méretét, hosszú távon az egyik legjobb befektetésről van szó, hiszen a benzinköltséget és a villanyszámláját is csökkentheti.

Még többet szeretnél tudni az elektromos autók töltéséről? Kíváncsi vagy rá, hogy mekkora napelemes rendszer szükséges az elektromos autód töltéséhez? Akkor tegyed fel a téged foglalkoztató kérdéseket ingyenes konzultációnkon vagy kérj előzetes árajánlatot 30 másodperc alatt!