Ha nem tudtuk elkerülni a hulladék keletkezését, gyűjtsük szelektíven!
Nem csak a megújuló energiákkal tehetünk a Földért! Figyeljünk oda az apróságokra is!
Nem csak a megújuló energiákkal tehetünk a Földért! Figyeljünk oda az apróságokra is!
Hiszünk abban, hogy nem csak a megújuló energiával szükséges tenni a Földünkért, hanem minden lehetséges módszerrel, amellyel jót teszünk a környezetünknek.
Ugyan a „legjobb hulladék” az, ami nem is létezik, néha elkerülhetetlen, hogy hulladékot termeljen a háztartásunk. Ilyenkor is tehetünk a környezetünkért: gyűjtsük szelektíven a hulladékot.
Manapság már a legtöbben tisztában vannak vele, hogy érdemes a szemetet szelektíven gyűjteni – külön a műanyagot, külön a papírt, a fémet, az üveget, hiszen így lehet újrahasznosítani ezeket a hosszú lebomlási idejű hulladékokat. Ennek ellenére mindössze kb. a hulladék 17%-a kerül szeletív szemetesekbe.
A konkrét szabályok nem mindig egyértelműek. Összeszedtük, mire érdemes figyelni, ha szeretnénk tenni a környezetünkért a hulladékunk megfelelő kezelésével is.
Magyarországon 5 különböző színnel ellátott szeletív hulladékgyűjtővel találkozhatunk.
Budapesten az első kettő: papír és műanyaggyűjtő szelektív szemetesek már tartoznak a háztartásokhoz is.
Az országos szelektív gyűjtőhelyeket ITT nézhetjük meg térképes keresővel.
SolarKit tipp: Egy zsíros papír ételesdoboznak is vannak általában olyan részei, amelyek nem ételmaradékosak. Ezeket a részeket le lehet vágni, tépni, és a szeletív gyűjtőbe dobni. – Sok kicsi sokra megy.
A műanyag és a fém hulladékot az újabb szabályok szerint már egybe lehet dobni, ezeket utólag válogatják szét.
A fenti 5 kategórián kívül is tudunk szelektíven gyűjteni: veszélyes és elektronikai hulladékot.
Veszélyes hulladéknak azok a hulladékok minősülnek, amelyek jelentősen károsíthatják az élővilágot. Ezek lebomlásuk vagy elégésük során is árthatnak a környezetnek, vagy veszélyessé tehetik a többi, velük egy helyen lévő hulladékot is.
A leggyakoribb veszélyes hulladékok: ragasztók, festékek, lakkok, barkácsanyagok, különféle olajok, vegyszerek vagy tisztítószerek, rovarirtók, lejárt kozmetikai termékek, elemek, akkumulátorok, gyógyszerek, tintapatronok, elektronikai berendezések, pala (azbeszt tartalmú), villanykörték, izzók, …
Ezek közül sajnos sok hulladék lerakása még korlátozott Magyarországon, de azért így is tehetünk ezeknek a megfelelő elhelyezéséért, például így:
Egyéb, hulladékgyűjtéssel kapcsolatos gyakori kérdéseket találhatunk a HUMUSZ oldalán.
Napelemet szeretne? Kérjen tőlünk ingyenes konzultációt, vagy azonnali árajánlatot!