solarkit-logo

Villanyóra és mérőhely szabványosítása, teljesítménybővítés

A hosszútávra tervezett napelemes rendszer egyik legfontosabb összetevője a megfelelően karbantartott villamoshálózat. Ügyfeleink gyakran kérdezik tőlünk, hogy mekkora teljesítményre van szükség a napelem rendszerhez.

1 vagy 3 fázis, hány amper, kell-e szabványosítani?

szabvanyositott-merohely

Szabványos mérőhely

Mindannyian ismerjük az autók szükséges olajcseréjét, a klímaberendezések tisztítását és hasonló feladatokat, melyeket az állagmegőrzés céljából elengedhetetlenek. A mérőhely szabványosítás célja, a saját biztonságod biztosítása. Meglehet, hogy mérőhelye az építéskori szabványoknak tökéletes volt, de ma már nem idejét múlt és nem korszerű. Ennek rendszeres ellenőriztetése, karbantartása saját feladatod, mivel a mérőhely a te tulajdonod képezi. Az áramszolgáltató szerelői a mérőhelyen átalakításokat nem végezhetnek. A mérőhely megfelelőségével kapcsolatban keress meg egy regisztrált szerelőt, illetve mi a SolarKit-nél is tanácsadással segíthetünk.

A mérőhely szabványosítás alkalmával egy teljesen zárt, a villanyóra számára dupla plombálási lehetőséget biztosító, tipizált mérőszekrény kerül felszerelésre

A teljesítmény bővítéssel, mérőóra áthelyezéssel, visszakapcsoltatással szabványosítás kialakításával összefüggő munkák kivitelezése gyakorlott regisztrált villanyszerelőnek köszönhetően akár rövid idő alatt elvégezhető.

Mérőhely szabványosítása (regisztrált villanyszerelővel)

A Háztartási Méretű Napelemes Kiserőmű (HMKE) üzembe helyezése előtt a mérőhelyet (úgy mint, villanyórát és villanyóra szekrényt) és a méretlen fővezetékeket regisztrált szerelőnek kell ellenőriznie. A regisztrált szerelő bevonása az ügyfél vagy a megbízott kivitelező feladata.

2020. január 1-től a napelem rendszer készre jelentés feltétele a regisztrált szerelői nyilatkozat mellékelése is, melyet mi a SolarKit-nél minden esetben elvégzünk, azonban a szabványosítás az ügyfelet terheli, természetesen igény esetén segítünk benne.

Magyarországon az áramszolgáltatók szigorúak a mérőhely szabványosságát tekintve, különösképpen amikor napelemes rendszert telepítünk. Az ad-vesz mérőórát csak abban az esetben üzemeli be az áramszolgáltató amennyiben a MÉRŐHELY SZABVÁNYOS.

Évente nagyon sok villamos baleset történik, amelyek élet és vagyonvédelmi szempontból is komoly károkat okoznak.

A jó hír, hogy egy szabványosítás minden szempontból előnyös a tulajdonos számára, hiszen így elkerüli a már említett baleset- és életveszélyt.

Regisztrált villanyszerelő tudja a mérőhelyet szabványosítani, így érdemes a napelemes kivitelezőhöz fordulni vagy saját szerelőt keresni.

Napelemes rendszer telepítése előtt helyszíni felmérést végzünk vagy bekérünk több képet is a mérőóráról, melyet villanyszerelőink kielemeznek és megállapítják a szabványosítás szükségességét.


Amennyiben EON területen van az ingatlan, itt talál sok hasznos információt a napelemes rendszere és az áramszolgáltató viszonyáról.

Regisztált villanyszerelők

norbi-villanyszereles

Ajánlott szerelők körét az ELMŰ Hálózati Kft.; E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt.; E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. ajánlja felhasználói számára mérőhelyekkel és energia igényekkel összefüggő felülvizsgálati, kivitelezési és hibaelhárítási tevékenységek elvégzésére.

A regisztrált szerelők olyan speciális villanyszerelők, akiket az áramszolgáltató minősített, így megbízhat szakértelmükben. A regisztrált szerelők független szakemberek, nem az áramszolgáltató munkatársai, de a minősítésnek köszönhetően megbízható szolgáltatást nyújtanak. 

Teljesítménybővítés (fázis- és amperemelés)

Teljesítmény bővítés folyamata:

Egyeztetés a regisztrált szerelővel az igényéről, a mérőhely korszerűsítéséről vagy átalakításáról. pl. Teljesítmény bővítés 3 fázis.

Teljesítmény bővítés feltételei. A fogyasztásmérő hely felülvizsgálata elengedhetetlen. A regisztrált szerelő megvizsgálja, hogy a mérőhely megfelel a jelenlegi előírásoknak, és alkalmas-e a villamos teljesítménybővítésre.

  1. Egyeztess minősített szerelővel az igényedről, a csatlakozás módjáról és a mérőhely kialakításáról.
  2. Igénybejelentő – Online vagy személyesen jelentsd be igényed.
  3. Műszaki gazdasági tájékoztatót (MGT) megküldi az áramszolgáltató.
  4. Aláírva vissza kell küldened a szerződésed és befizetni a csatlakozási díjat
  5. Ha szükséges, földkábeles vagy pótoszlopos csatlakozót az áramszolgáltató kivitelezi.
  6. Kösd meg a kereskedelmi szerződést és a választott minősített szerelő jelentse készre a mérőhelyet!
  7. A szerződést megküldi a szolgáltató, amelyet alá kell írni, és visszaküldeni
  8. Egyeztetett időpontban az áramszolgáltató elvégzi a lakossági teljesítmény bővítést.

Teljesítmény bővítés ára nagyban függ a helyi áramszolgáltatótól, illetve az igényelt fejlesztéstől. Mindenképp javasolt a helyi áramszolgáltatónál érdeklődni a pontos költségekről, mivel ezek szolgáltatónként és régiónként eltérőek lehetnek