2024 © solarkit KFT.
A szigetüzemű napelem rendszer elnevezése igen találó: valóban arról van szó, hogy ez a rendszer önállóan működik. Független a közüzemi hálózattól, így ténylegesen szigetként funkcionál. Az ilyen berendezés nem táplálja vissza az áramot a közhálózatba, és nem is vesz fel onnan energiát. Ehelyett akkumulátorokat tölt a nap erejével, és ezek segítségével látja el otthonunkat árammal.
A hálózatra kapcsolt napelem rendszerhez hasonlóan a szigetüzemű típusok alapját is maguk a napelemek jelentik. Ezeket elhelyezhetjük a tetőn vagy egy erre alkalmas területen saját állványokon. A panelek által generált áram az inverterbe integrált vagy a külön eszközként működő töltésvezérlőn keresztül jut el az aksikba, ahol felhasználásig tárolódik. Arra is van ugyanakkor lehetőség, hogy az áramot egyből a háztartási gépeink használják, ilyen esetben csak a ingatlan által fel nem használt áram kerül az akkumulátor telepbe.
Maga a telep több aksiból állhat, napjainkban pedig a LiFePO4* típusú akkumulátorok számítanak a legelterjedtebbnek. A napelemek által termelt, valamint az akkumulátorokban tárolt egyenáramot az inverter alakítja át váltakozóra.
*Lítium-vasfoszfát
A leglényegesebb különbség az, hogy a szigetüzemű rendszerek teljesen önálló egységet alkotnak, melyek bármiféle külső „segítség” nélkül üzemelnek és termelik az áramot. A közhálózatra kapcsolt rendszerek esetében is érdemes akkumulátort telepíteni, így a fel nem használt energia többletet napnyugta után is felhasználhatjuk. A szigetüzemű típusoknál a napelemek által előállított energiát az inverter alakítja át, majd szabályozottan küldi az akkumulátorokba. A rendszer arról is gondoskodhat, hogy az akkumulátorok ne merüljenek le egy bizonyos szint alá, hanem lekapcsolják a fogyasztókat inkább, hogy megvédjék az akkumulátort a túlságosan mély kisütéssel szemben.
A szigetüzemű rendszerekkel kapcsolatban általában ez az előny szokott felmerülni legelőször. A rendszerünk önálló szigetként működik, azaz semmi közünk nem lesz az áramszolgáltatóhoz. Nem vételezünk onnan energiát, és nem is táplálunk áramot a hálózatba. Ennek az az előnye, hogy olyan helyen is használhatjuk a rendszert ahol nincs közhálózat kiépítve, továbbá nem kell elszámolásokkal bajlódnunk, és ugyanilyen többletköltség sem merülhet fel az áramszolgáltató oldaláról. Ráadásul a hálózat okozta túlfeszültség sem fogja kikapcsolni az inverterünket.
A hálózatra kötött napelem rendszerek ki vannak téve a szolgáltató által biztosított áramnak, egy hosszabb áramszünet vagy a feszültségingadozás teljesítmény vesztéshez vezet, amelyet igen nehéz kivédeni. A szigetüzemű napelemes rendszerek ezzel szemben az év és a nap bármely szakában hibátlanul végzik a dolgukat.
Hálózatra kötött rendszerek esetén azok, amelyek áramszünet esetén automatikusan átkapcsolnak szigetüzemre 10 ezredmásodpercen belül, szünetmentes tápellátásnak felelnek meg.
Az inverter beépített 3 fázisú asszimetrikus backup-boxot tartalmaz, így áramszünet esetén az ingatlan villamos fogyasztói zavartalanul működhetnek. Ez fenntartható napsütéses időben DC oldali termelés esetén vagy az akkumulátorban rendelkezésre álló energia kitart.
Mivel ezeket az eszközöket egységesen gyártják a világ minden tájára, így nem feltétlen minden funkció engedélyezett adott helyszínen, ami amúgy elérhető. A telepítést mindig végezze szakemberrel, és nála érdeklődjön az engedélyezett lehetőségekről.
A SolaX és Deye hibrid inverterterek előnye, hogy képesek asszimetrikusan ellátni a házban lévő 3 fázison lévő villamosberendezéseket.
Mindennapi példával élve 3 fázisú ingatlan esetén az 1. fázison van egy villanybojler, a 2. fázison a világítás, a 3. fázison pedig a konyhai berendezések vannak kötve. Napközben, amikor megy a bojler és a konyhában is használjuk a fogyasztókat a 2. fázison azonban egyik fogyasztó sem megy (nem világítunk), ebben az esetben itt semmi energiát nem használunk. Egy fázis asszimetriát lekezelni NEM tudó inverter (azaz fázis szimmetrikus) jelen helyzetben a legkisebb fogyasztású fázisra szinkronizál (viszwatt védelem esetén), mely itt közel nulla, így a napelemes rendszer helyben felhasznált termelése is közel nulla lesz, magyarán a megtermelt kWh-kat veszítjük, nem tudjuk maximálisan hasznosítani.
Ezzel szemben a SolaX és Deye fázisasszimetrikus kimenetelű hibrid inverterei maximalizálják a napelemes termelés helyben fogyasztását, mely jelenlegi vissz-wattos és bruttó elszámolású rendszerben nélkülözhetetlen. Ezáltal elősegítheti a tudatos energiagazdálkodást azaz a napelemes rendszer által termelt energiát azonnal el tudjuk fogyasztani.
Számos okunk lehet, ami miatt a napelemek mellett döntünk, de a rezsiszámla lefaragása biztosan előkelő helyen szerepel az érvek között. Különösen annak fényében, hogy az elektromos áram világpiaci ára történelmi csúcsokat döntöget. Hogy ezen a téren mit hoz a jövő, azt senki sem tudja. Az viszont biztos, hogy a napelemmel minket ez teljes mértékben hidegen hagyhat. Mivel magunknak termeljük az áramot, az esetleges áremelések minket nem érintenek.
Hosszú távon mindez nagyon kedvező befektetésnek tekinthető. Egy szigetüzemű napelem jellemzően nyolc-tíz év alatt hozza vissza az árát. Ezután már minden hónapban és évben extra megtakarítást biztosít a családnak. A hosszú-hosszú évtizedek alatt bizony számottevő összeget spórolhatunk meg, arról nem is beszélve, hogy a napelemes rendszer az ingatlanunk értékét is jelentősen megnöveli, illetve azonnal javítja az energetikai besorolását.
A napjainkban használt legtöbb erőmű sajnálatos módon hatalmas környezeti károkat okoz, ez igaz a szén-, gáz- és olaj erőművekre. Ezzel szemben a napenergia 100%-ban zöldnek tekinthető, hiszen az áramtermelés során nem keletkeznek olyan veszélyes és káros anyagok, mint a szén-dioxid vagy a metán. A gyártás során felhasznált energia előállítása által kibocsátott szén-dioxid pedig átlagosan 5 év használat mellett térül meg. Tehát egy napelem 5 év használat után nem rendelkezik karbon lábnyommal. A napelem rendszer úgy termel áramot, hogy semmilyen melléktermék, hulladék nem keletkezik.
Hogy a napelemrendszerünk pontosan mennyibe kerül majd, azt sok-sok tényező befolyásolja (méret, kapacitás, ingatlan tulajdonságai). Az árak mindig egyediek, személyre szabottak, az azonban biztonsággal elmondható, hogy a szigetüzemű rendszerek drágábbak, mint a hálózatra kapcsolt típusok. Ennek oka, hogy a tárolást biztosító akkumulátorok igen borsos áron kaphatók.
Még egy kisebb 2,5 kWh kapacitással rendelkező telep is olyan 200.000 forint környékén mozog, míg a nagyobbak több milliós kiadást jelentenek. Nem kötelező ugyanakkor akkumulátorokat csatlakoztatni a szigetüzemű rendszerhez, ezzel viszont épp a lényegét veszti el a technika (csak akkor biztosít áramot, ha süt a nap).
Nem elég, hogy az akkumulátorok méregdrágák, sajnos az élettartamuk is igencsak korlátozott. A szigetüzemű rendszerek ugyanis folyamatosan töltik és merítik a telepeket, ez pedig gyors amortizálódáshoz vezet. Nem hónapokra kell gondolni, de jellemzően 10-12 év után új akkukat kell beszereznünk, hiszen a legtöbb gyártói garancia is már 10 évre szól. A gyártónak természetesen érdeke, hogy ne kelljen kétszer odaadni a termékét, ezért a 10 év igazából minimum működési idő. Természetesen az akkumulátorok kapacitása csökken, de erre is teljesítmény garanciát vállal a gyártó, és a jelenlegi ipari standard a 10 évre 70%. Ami az árukat tekintve jelentősen megterheli a családi költségvetést.
Amikor tehát átgondoljuk, hogy mekkora összeget szánunk a napelemes rendszerünkre, a szigetüzemű változatoknál mindenképp kalkuláljuk bele ezt a tételt is.
A szigetünk központi elemeit az akkumulátorok jelentik, hiszen itt tároljuk a megtermelt áramot, és innen jut el a háztartási gépeinkhez. Az akkumulátorok töltéséhez természetesen napsütés kell, ami nem áll rendelkezésünkre az év minden napján. Ha pedig az akkumulátorok teljesen lemerülnek, az áramforrásunk megszűnik. Mivel a hálózatra sem csatlakozunk, onnan sem tudjuk pótolni a hiányzó energiát. Ilyenkor nincs más választásunk, mint várni, amíg az időjárás kedvezőre nem fordul, és a telepek újra feltöltődnek.
Bár manapság evidensnek tekintjük, hogy minden település minden utcájában elérhető a hálózati áram, ez közel sincs így. Sokan laknak olyan helyen, ahol nincs kiépítve ez a közmű, és így kénytelenek maguknak gondoskodni az áramról. Számukra kifejezetten jó választás a szigetüzemű napelemes rendszer, ami bárhol kiépíthető, akár egy távoli tanyán, egy tóparti házon vagy egy présházon is. A napelem ráadásul lényegesen hatékonyabb és zöldebb megoldás, mint egy üzemanyaggal működő generátor.
A lakossági felhasználók mellett a vállalkozásoknak is érdemes elgondolkodni egy szigetüzemű rendszer kiépítésén. Különösen igaz ez, ha az üzem, gyár vagy iroda lakott területen kívül helyezkedik el. Tipikusan ilyen lehet egy mezőgazdasági egység, egy veszélyes anyagokkal dolgozó üzem. A hálózati áram kiépíttetése hatalmas összeget jelentene, a napelemes rendszer ennél lényegesen kedvezőbb.
Azok számára is megfontolandó az önállóan működő napelemrendszer, akik függetleníteni szeretnék magukat az áramszolgáltatóktól. Ez fakadhat korábbi rossz tapasztalatokból vagy nem megfelelő szolgáltatásból is. A lényeg, hogy az önellátásra váltással akár egy életre is megszabadulhatunk a cégektől. Ez nemcsak anyagi előnyt jelent, de az adminisztrációs terhünk is csökken, és a kötelezettségeink is csekélyebbek lesznek.
Mivel a szigetüzemű rendszer nem vesz fel áramot a hálózatból, és nem is táplál be oda energiát, a telepítéséhez nincs szükségünk a helyileg illetékes szolgáltató engedélyére. Ennek megfelelően a mérőóra cseréje sem szükséges, ami tovább csökkenti a belépési költségeket. Arra azonban mindenképp ügyelnünk kell, hogy megbízható szakembereket találjunk a munkálatokhoz.
Bár a szigetüzemű rendszerekre nem vonatkoznak olyan szigorú szabályok, mint a hálózatra csatlakozó társaikra, a telepítés így is komoly szakértelmet kíván. Sőt, már a tervezés szakaszába is érdemes bevonni napelemre specializálódott villanyszerelőt, hogy a rendszer ne legyen se túl-, se alulméretezett. A panelek, akkumulátorok és inverterek esetében pedig érdemesebb a neves márkák termékeit választanunk, hogy biztosan tartós energiaforráshoz jussunk a Nap erején keresztül.
Kapcsolat
Iroda
1027
Budapest,
Henger u. 2
(irodánkban a személyes ügyfélfogadás csak előzetes egyeztetés után lehetséges)
E-mail cím
Solar Kit Hungary Kft ©2024