2024 © solarkit KFT.
A napelemes rendszerek telepítése előtt fontos döntést kell hoznunk: a tetőre vagy a földre érdemes helyezni a paneleket? Nézzük meg, melyik megoldás lehet számáodra legelőnyösebb!
A napelemes rendszer telepítése előtt el kell döntenünk, hogy a tetőnkre vagy a földre telepítjük a paneleket. Ha már eldöntötted, hogy napelemrendszerre váltasz, gondolj arra is, hogy milyen nagyságú rendszer képes hosszú távon, biztonságosan megtermelni a háztartásod ellátásához szükséges elektromos áramot.
Magyarországon is egyre többen fordulnak a napelemes rendszerek felé, hiszen az évi átlagos 2 000 napsütéses órának köszönhetően a napelemek teljesen megbízhatóan működnek. A napelemek technikai fejlődése során hatásfokuk is nőtt, és ma már sok típus közül választhatunk.
A tetőre telepített napelemes rendszerek a legelterjedtebb megoldások közé tartoznak Magyarországon. Az alábbi szempontok segíthetnek a döntésben:
Árnyékmentesség: Fontos, hogy a modulok árnyékmentesek legyenek, ne takarja ki a napot sem fa lombkoronája, sem kémény. Ha viszont ez nem elkerülhető, akkor ajánlott az optimalizálók használata, amelyekről ITT olvashatsz.
A Magyarországon elterjedt tetők és héjazatok 99%-ra tudunk megoldást kínálni, hogy a napelemes rendszer műszakilag és esztétikailag is kielégítse az Ön igényeit.
Legelterjedtebb tetőszerkezetek:
Ahhoz, hogy a szerkezetet megtervezzük, a tetőt érő terhelésekkel is kalkulálni kell. Ilyen például a már említett hóteher, szélteher, a napelemes rendszer, a fedés terhe – itt jön képbe a tetőhéjazat alapanyaga, valamint a lécezés, illetve a deszkázat –, a tetőszerkezet saját súlya és a beépítéssel járó terhelések. Például a mesteremberek súlya, de ide sorolható még a hőszigetelés, a klíma, a belső burkolatok is.
Fontos ezeket az adatokat összesíteni, hiszen a tetőszerkezet megtervezése során mindenképpen tudni kell, hogy milyen állandó és milyen ad hoc jellegű terhelésekkel kell kalkulálni. Ezekhez pedig még hozzá kell venni a különböző előírások által szabályozott méretezési szabványokat is, így rögtön világossá válik, hogy a tető megtervezése nem egyszerű feladat.
Ha napelemet is tervez az új tetőre, ezekre a paraméterekre mindenképp figyeljen:
Jelenleg a legtöbb tetőhéjazatra egyszerűen telepíthető egy napelemes rendszer, de a palatetők esetében nehezebb a helyzet.
A palatetővel az a baj, hogy nagyon könnyen törik/pattan a telepítés során is, és ha később egy-egy elem cserére szorul – például a beázás elkerülése miatt – akkor az eléggé nehézzé válik a tetőre telepített napelemek miatt. Elképzelhető, hogy a palatető javítása érdekében meg kell bontani, majd újra visszaépíteni az eredeti állapotba a napelemes rendszert, ami eléggé megterhelheti a pénztárcáját. Ebben az esetben ajánlott a tetőhéjazat cseréje, mivel a legtöbb kivitelező nem is vállalja a telepítést ilyen felületre.
Ezekre a tetőhéjazatokra jó szívvel javasoljuk a napelem telepítést:
Már napelemes tetőcserepek is léteznek, így a tetőhéjazatra való telepítés helyett az is megoldható, hogy a napelem a tetőbe kerül beépítésre. Azonban ezek hatásfoka egyelőre alacsonyabb a paneles megoldásoknál, és a bekerülési költsége is jóval magasabb. Ha szeretnél többet megtudni róluk, cikkünket ITT olvashatod.
Ha a tetőszerkezet nem megfelelő, a földre telepítés is jó megoldás lehet, különösen nagy telekkel rendelkező háztartások számára.
Előfordulhat, hogy sem a tető tájolása, sem a teherbíró képessége nem felel meg a kívánalmaknak, vagy esetleg annyira régi a tetőszerkezet, hogy felújításra szorul. Emiatt a kivitelezési költségek jelentősen megnövekedhetnek, és talán érdemesebb más napelem-telepítési mód felé fordulni.
Ebben a helyzetben az jár igazán jól, akinek nagy kertje vagy udvara van, mert így a teljes napelemes rendszer földre telepítése is megoldható.
A földre telepítés főként azok számára jelenthet jó megoldást, akik elég nagy telekkel, vagy egybefüggő földterülettel rendelkeznek ahhoz, hogy egyrészt a napelemeknek is elegendő helyet biztosítsanak, másrészt maradjon tér a a szabadtéri időtöltésekhez, kertészkedéshez is.
Amire feltétlenül figyeljen a földre telepítéskor:
Érdemes tehát alaposan megfontolni, hova telepíti a napelemes rendszert, hiszen a döntés több évtizedre szól. Mérd fel saját és családod igényeit, hol szolgálna jobban napelemes rendszered : a tetőn, vagy a földre telepítve? Vagy akár mindkettő?
Kapcsolat
Iroda
1055
Budapest,
Bihari János u. 13
(irodánkban a személyes ügyfélfogadás csak előzetes egyeztetés után lehetséges)
E-mail cím
Solar Kit Hungary Kft ©2024