A hosszútávra tervezett napelemes rendszer egyik legfontosabb összetevője a megfelelően karbantartott villamoshálózat. Ügyfeleink gyakran kérdezik tőlünk, hogy mekkora teljesítményre van szükség a napelem rendszerhez.
Frissítés(2022.10.27.): A 10.26-án megjelent Magyar Közlöny alapján:
2022. október 30. után ideiglenes betáplálási STOP lép életbe az új HMKE rendszerek esetében!
413/2022. (X. 26.) Korm. rendelet:
“a háztartási méretű kiserőmű helyezhető üzembe, amely kizárólag saját villamosenergia fogyasztásának kielégítése érdekében termel villamos energiát, az így üzembe helyezett háztartási méretű kiserőművek közcélú hálózatba történő feltáplálásának lehetősége ideiglenesen felfüggesztésre kerül.
A 2022. október 31. napját megelőzően tett igénybejelentések alapján megvalósított háztartási méretű kiserőművek a közcélú hálózatra feltáplálhatnak!”
1 vagy 3 fázis, hány amper, kell-e szabványosítani?
A SolarKit szolgáltatási között – igény esetén – teljesítménybővítést, amperemelést és szabványányosítást is megtalál.

Szabványos mérőhely
Mindannyian ismerjük az autók szükséges olajcseréjét, a klímaberendezések tisztítását és hasonló feladatokat, melyeket az állagmegőrzés céljából elengedhetetlenek. A mérőhely szabványosítás célja, az Ön biztonsága. Meglehet, hogy mérőhelye az építéskori szabványoknak tökéletes volt, de ma már nem idejét múlt és nem korszerű. Ennek rendszeres ellenőriztetése, karbantartása az Ön feladata, a mérőhely az Ön tulajdonát képezi. Az áramszolgáltató szerelői a mérőhelyen átalakításokat nem végezhetnek. A mérőhely megfelelőségével kapcsolatban keressen meg egy regisztrált szerelőt, illetve mi a SolarKitnél is tanácsadással segítjük Önt.
A mérőhely szabványosítás alkalmával egy teljesen zárt, a villanyóra számára dupla plombálási lehetőséget biztosító, tipizált mérőóra szekrény kerül felszerelésre.
A teljesítménybővítéssel, mérőóra áthelyezéssel, visszakapcsoltatással szabványosítás kialakításával összefüggő munkák kivitelezése gyakorlott regisztrált villanyszerelőnek köszönhetően akár rövid idő alatt elvégezhető.
Mérőszekrény fedelének átalakítása, nyitható ajtó felszerelésével az egyfázisú elektronikus HMKE fogyasztásmérő berendezés kezelhetősége miatt (E.ON terület).

Nem szabványos mérőhely
Mérőhely szabványosítása (regisztrált villanyszerelővel)
A Háztartási Méretű Napelemes Kiserőmű (HMKE) üzembe helyezése előtt a mérőhelyet (úgy mint, villanyórát és villanyóra szekrényt) és a méretlen fővezetékeket regisztrált szerelőnek kell ellenőriznie. A regisztrált szerelő bevonása az ügyfél vagy a megbízott kivitelező feladata.
2020. január 1-től a napelem rendszer készre jelentés feltétele a regisztrált szerelői nyilatkozat mellékelése is, melyet mi a SolarKit-nél minden esetben elvégzünk, azonban a szabványosítás az ügyfelet terheli, természetesen igény esetén segítünk benne.
Magyarországon az áramszolgáltatók szigorúak a mérőhely szabványosságát tekintve, különösképpen amikor napelemes rendszert telepítünk. Az ad-vesz mérőórát csak abban az esetben üzemeli be az EON, ELMŰ és NKM amennyiben a MÉRŐHELY SZABVÁNYOS.
Évente nagyon sok villamos baleset történik, amelyek élet és vagyonvédelmi szempontból is komoly károkat okoznak.
A jó hír, hogy egy szabványosítás minden szempontból előnyös a tulajdonos számára, hiszen így elkerüli a már említett baleset- és életveszélyt.
Regisztrált villanyszerelő tudja a mérőhelyet szabványosítani, így érdemes a napelemes kivitelezőhöz fordulni vagy saját szerelőt keresni.
Napelemes rendszer telepítése előtt helyszíni felmérést végzünk vagy bekérünk több képet is a mérőóráról, melyet villanyszerelőink kielemeznek és megállapítják a szabványosítás szükségességét.
Regisztált villanyszerelők

Regisztrált villanyszerelő
Ajánlott szerelők körét az Elmű Hálózati Kft. az Émász Hálózati Kft. és az E.ON Hungária Zrt. honlapján ajánlja felhasználói számára mérőhelyekkel és energia igényekkel összefüggő felülvizsgálati, kivitelezési és hibaelhárítási tevékenységek elvégzésére.
A regisztrált szerelők olyan speciális villanyszerelők, akiket az áramszolgáltató minősített, így megbízhat szakértelmükben. Mi a SolarKitnél minden esetben ilyen szakemberekkel dolgozunk. A regisztrált szerelők független szakemberek, nem az áramszolgáltató munkatársai, de a minősítésnek köszönhetően megbízható szolgáltatást nyújtanak.
A regisztrált szerelő szolgáltatásai (többek közt):
- Új mérőhely létesítése
- Teljesítménybővítés
- Villanyóra áthelyezés
- Mérőhely szabványosítás
- Napelem szerelés
- Érintés elleni védelem, és szabványosági felülvizsgálat, a mért és számított eredmények értékelése, tanusító jegyzőkönybe foglalással.
Teljesítménybővítés (fázis- és amperemelés)
Teljesítmény bővítés folyamata:
Egyeztetés a regisztrált szerelővel az igényéről, a mérőhely korszerűsítéséről vagy átalakításáról. pl. Teljesítmény bővítés 3 fázis.
Teljesítmény bővítés feltételei. A fogyasztásmérő hely felülvizsgálata elengedhetetlen. A regisztrált szerelő megvizsgálja, hogy a mérőhely megfelel a jelenlegi előírásoknak, és alkalmas-e a villamos teljesítménybővítésre.
- Igénybejelentő – Online vagy személyesen jelentse be igényét
- Műszaki gazdasági tájékoztatót (MGT) megküldi az áramszolgáltató.
- Aláírva visszaküldi a szerződését és befizeti a csatlakozási díjat
- Ha szükséges, Földkábeles vagy pótoszlopos csatlakozót az áramszolgáltató kivitelezi.
- Önnel egyeztetett időpontban az áramszolgáltató elvégzi a lakossági teljesítmény bővítést.
Teljesítmény bővítés ára: 32 Amperig nem kell hálózatfejlesztési díjat fizetni, tehát az áramszolgáltató felé nincs költsége, kivéve a 7.428 Ft-os szerelési díjat, melyet utólag fizettet és számláz ki a szolgáltató.
32 Amper feletti igény esetén 3.600 Ft+Áfa/Amper hálózatfejlesztési díj fizetendő.
Mi segítünk a szabványosításban vagy a teljesítménybővítésben is!