NAPELEM vagy NAPKOLLEKTOR?
A nevük ugyan hasonló, de nem véletlenül nem ugyanolyan, valóban van köztük különbség. Nézzük, mi az, és közben azon is elgondolkodhat, hogy vajon melyikre volna érdemes jobban beruházni.
A nevük ugyan hasonló, de nem véletlenül nem ugyanolyan, valóban van köztük különbség. Nézzük, mi az, és közben azon is elgondolkodhat, hogy vajon melyikre volna érdemes jobban beruházni.
Más gyakori kérdésekre is választ kaphat az alábbi GYIK oldalunkon.
A képlet egyszerű. Áramot minden háztartás használ, ezért ez mindenkinek megéri napelemes rendszert telepíteni, és ha Önnek nincs medencéje vagy számottevő melegvíz fogyasztása, akkor sokkal jobban megéri a napelemes rendszer, mint a napkollektor.
A napelem a fény segítségével állít elő villamosenergiát egyenáram formájában, amit egy háztartás aztán villamossági eszközök által tud felhasználni, tárolni, és szállítani. Komolyabbra fordítva a szót: a napelem a fotovillamosság elvével működve feszültségimpulzust állít elő, és ezt egy generátor segítségével árammá alakítja.
Solar Kit referencia – 15 kW-os napelem rendszer, Deszk
A napelem 10-20%-os hatékonysággal képes villamos energiává alakítani a napenergiát, éppen ezért sok panel szükséges belőle a tetőre.
A napelem által összegyűjtött energiát bármilyen célra fel lehet használni egy otthonban, tehát igen sokoldalúnak mondható.
Napelemes rendszer működése
Napkollektort akkor éri meg telepíteni, ha az átlagosnál sokkal magasabb a melegvízfogyasztása a háznak, vagy ha medencével rendelkezik a tulajdonos.
A napkollektorban (többnyire fagyálló) folyadék van, amely a napfény hatására felmelegszik. A rendszer ezt használja fel, tárolja, és szállítja gépészeti eszközök által.
A napkollektor kültéri egységében egy folyadék kering, amit felmelegítés után szigetelt falú puffer tartályba tárolnak, és innen kering tovább a felhasználási helye felé. A meleg vizet lehet használni fürdéshez, mosogatáshoz, de fűtéshez is.
Gyakorlatilag egy napenergiával működő vízmelegítő készüléknek számít, aminek a működéséhez se gázra, se áramra nincs szükség. Az előállított meleg vizet így tehát használhatjuk fűtés rásegítésre, radiátoros rendszerben vagy akár padlófűtésünkben is.
Napkollektor
Egyes napkollektor rendszerek csupán arra jók, hogy meleg vizet állítsanak elő, míg mások magasabb technológiájuknál fogva a fűtésre is képesek rásegíteni.
A napkollektor a nap energiáját mintegy 70-90%-os hatékonysággal alakítja villamos energiává, ezáltal a tetőn előforduló panelek száma nem túl sok. Ez rendkívül jó hatásfoknak számít.
Olvassa el cikkünket környezetbarát, megújuló energia témakörben.
Tény, hogy a napkollektor által összegyűjtött energia általában kárba vész, mivel csak hő formájában tud hasznot hozni, hiába lehet tárolni az energiát. Télen, éjszaka, és borús napokon viszont igencsak szükség van az általa megtermelt hőre. Az előállított meleg víz egyrészt tartályokban tárolható, másrészt vissza kell táplálni az elektromos hálózatba is.
Tehát látható, hogy a napkollektor és a napelem ugyan hasonló energiát használnak fel, mindketten fantasztikus zöldenergiák, de másképpen működnek. S hogy melyiket ajánljuk? Mi azt szoktuk mondani, hogy a cél szentesítse az eszközt.
Ami biztos, hogy mind a napelem, mind a napkollektor akkor működik, amikor süt a nap.
Ha pedig végképp nem tud dönteni, akkor fontolja meg, hogy a két berendezés által a háztartásának lehet egyszerre hő-, és villamos energia ellátása is.
Napelemet szeretne? Kérjen tőlünk ingyenes konzultációt, vagy azonnali árajánlatot!