Napelemek telepítése előtt, alatt és után
Tanuljon a tapasztalatainkból, válasszon profi kivitelezőt
Előző cikkünkben már érintettük a top napelem telepítési hibákat, de most még méginkább a téma mélyére ásunk azért, hogy Ön elkerülhesse őket.
Tanuljon a tapasztalatainkból, válasszon profi kivitelezőt
Előző cikkünkben már érintettük a top napelem telepítési hibákat, de most még méginkább a téma mélyére ásunk azért, hogy Ön elkerülhesse őket.
Más gyakori kérdésekre is választ kaphat az alábbi GYIK oldalunkon.
Amennyiben egymással összekötött modulokra esik a választása, fontos, hogy mindet telibe érje a napsugár, azaz árnyékmentesek legyenek. Ezt úgy lehet elérni, ha olyan felületre vannak feltelepítve, amelyek ugyanolyan tájolásúak, és dőlésszögűek. Ha mégsem ez történik, akkor az árnyékolás miatt a napelemek lerontják egymás teljesítményét.
Ha egy fa vagy kémény vet árnyékot a napelemek bizonyos területeire, az szintén nagyban csökkenti a hatékonyságot. Ekkor az egyes cellák nem vesznek részt az áramtermelésben, és a cellák az átfolyó hő miatt sérülhetnek. Ennek egyik jele az elszíneződés, vagy a rövidzárlat.
Tipp: kérdezze meg kivitelezőjét, milyen biztosítással rendelkezik, arra az esetre, ha bármi baleset vagy nemkívánatos történne az installáció során. Mi a SolarKit-nél a Generali biztosítót választottuk.
Ez azért nagyon rossz, mert a szél könnyen belekaphat a tetőbe, és magával repítheti nem csak a napelemet, hanem magát a tetőt is.
Biztosítsa a működést műszaki felügyelettel, és már az első bekapcsolást követően kezdje el vezetni a bekapcsolási/mérési jegyzőkönyvet. Vezesse a havi hozamokat, és hamar kiderül, ha gond van a rendszerrel. Amennyiben az inverter beépített WiFi-s modullal rendelkezik, úgy a monitorozás gyerekjáték és bárhonnan történhet.
Érdemes figyelni a hibajelzésekre, figyelmeztetésekre, mert értünk vannak. A hiba orvoslásával elejét vehetjük a nagyobb problémáknak, és menthetjük a menthetőt. Ha nem biztos a jelzésben, forduljon szakértőnkhöz, ne csupán az interneten tájékozódjon.
Az ember nem is gondol rá (pedig a beépítőknek kellene), hogy így nem lesz helyük tágulni, és bizony elpattanhatnak. Plusz ide tartozik az is, hogy a tető és a panelek között is legyen légrés: így tudnak hűlni a panelek, ami sokat nyom a latba, ha a cellák épségének megőrzéséről van szó. Illetve egy erős havazás esetén is előnyösebb.
A napelemeket rendszeresen meg kell tisztítani az esetleges szennyeződésektől, például a falevelektől. Ekkor viszont körültekintőnek kell lenni, mert a napelemek könnyen megsérülhetnek.
SolarKit tipp: Napelemek tisztítása előtt mindig kérdezzen meg egy szakértőt, nehogy megsértse a napelemeket!
A tisztítás mellett fontos, hogy tartsa karban a rendszerelemeket, azaz ellenőrizze a paneleket, csatlakozókat, a kábel folytonosságot, és az invertert.
Akármilyen körültekintően végezteti el a telepítést, és bármilyen gondosan takarítja is a napelemeket, az időjárás még közbeszólhat.
Tipp: kössön a napelemes rendszerre kiterjesztett lakásbiztosítást.
Napelemet szeretne? Kérjen tőlünk ingyenes konzultációt, vagy azonnali árajánlatot!