Napelemes rendszerek és tetőhéjazatok
A tetőhéjazatnak fontos szerepe van egy napelemes rendszer telepítésekor: bizonyos tetőszerkezetekre más technikával szükséges napelemes rendszert telepíteni, és egyes héjazatokra nem ajánlott, vagy különösen kockázatos a telepítés.
A Magyarországon elterjedt tetők és héjazatok 99%-ra tudunk megoldást kínálni, hogy a napelemes rendszer műszakilag és esztétikailag is kielégítse az Ön igényeit.
A legtöbb esetben cseréptetős tartószerkezettel dolgozunk, melynek részei: rozsdamentes acél kampó, csavarok, alumínium sín, napelem lefogatók. Ilyenkor a szarufába és az ellenlécbe rögzítjük 10cm-es facsavarokkal a kampókat és erre ültetjük rá a sínt.

Tetőkampó cseréphez

Alu sín a tetőkampón
A másik legelterjedtebb héjazat a zsindely vagy lemez fedés, ilyenkor, tömítőgyűrűs ászokcsavaros megoldást használunk, melyet a héjazat megbontása nélkül egyenesen befúrunk és erre ültetjük az alu sínt.

Ászokcsavar zsindelyhez, lemezhez
Lapostetők esetében pedig az alábbi megoldást választjuk, déli tájolás, beton ballaszttal, szélfogókkal.

Lapostetős tartószerkezet
Mire érdemes odafigyelni a tetőfelújítás, tetőépítés tervezésekor?

Sok tényezőre érdemes figyelni, ha tetőépítésről, vagy tetőfelújításról van szó
Ahhoz, hogy a szerkezetet megtervezze, a tetőt érő terhelésekkel is kalkulálni kell. Ilyen például a már említett hóteher, szélteher, a napelemes rendszer, a fedés terhe – itt jön képbe a tetőhéjazat alapanyaga, valamint a lécezés, illetve a deszkázat –, a tetőszerkezet saját súlya és a beépítéssel járó terhelések. Például a mesteremberek súlya, de ide sorolható még a hőszigetelés, a klíma, a belső burkolatok is.
Fontos ezeket az adatokat összesíteni, hiszen a tetőszerkezet megtervezése során mindenképpen tudni kell, hogy milyen állandó és milyen ad hoc jellegű terhelésekkel kell kalkulálni. Ezekhez pedig még hozzá kell venni a különböző előírások által szabályozott méretezési szabványokat is, így rögtön világossá válik, hogy a tető megtervezése nem egyszerű feladat.
Amennyiben új ház építéséről van szó, érdemes odafigyelnie a tervezés során még a tető dőlésszögére és tájolására is.
Egy napelemes rendszer hatásfoka akkor a legoptimálisabb, ha a tető déli tájolású, míg a dőlésszöge 30-35 fokos. Ebben az ideális esetben éri ugyanis a legtöbb napfény a napelemeket, ami az energiatermelés során egyáltalán nem elhanyagolható tényező.
Ha napelemet is tervez az új tetőre, ezekre a paraméterekre mindenképp figyeljen:
- egy 4 fős család átlagos energiafogyasztását – elektromos autó nélkül – kb. 10-16 db panel tudja biztosítani
- ez mintegy 170-320 kg-os állandó plusz terhet jelent a tetőhéjazatnak és a tetőszerkezetnek, amire rájön még a tartószerkezet – ideális esetben rozsdamentes acél és alumínium – és a többi alkatrész súlya is
- ezzel kalkulálva, a napelemes rendszer telepítéséhez kb. 17-28 m2 területre van szükség,
- a napelemek hatékony működéséhez déli tájolásra, valamint 30-35 fokos dőlésszögű tető az ideális
- kalkulálni kell a tetőre tervezett nyílásokkal is, mert azok jelentősen módosíthatják a tartószerkezet és a panelek megfelelő pozícióba helyezését
- amennyiben lapostetőre tervezi a napelemes rendszert, akkor beton lesúlyozással is számolnia kell, mivel ebben az esetben a tartószerkezet biztosítja a megfelelő dőlésszöget, de még a szélterhelés kivédését is, így ez szintén plusz terhelést jelenthet a tetőnek
Amire a napelemet telepíteni érdemes
Jelenleg a legtöbb tetőhéjazatra egyszerűen telepíthető egy napelemes rendszer, de a palatetők esetében nehezebb a helyzet.
A palatetővel az a baj, hogy nagyon könnyen törik/pattan a telepítés során is, és ha később egy-egy elem cserére szorul – például a beázás elkerülése miatt – akkor az eléggé nehézzé válik a tetőre telepített napelemek miatt. Elképzelhető, hogy a palatető javítása érdekében meg kell bontani, majd újra visszaépíteni az eredeti állapotba a napelemes rendszert, ami eléggé megterhelheti a pénztárcáját.
A Solar Kit-tel palatetős telepítést is vállalunk, azonban ismerni kell a kockázatot, hogy egyes pala elemek eltörhetnek, cserére szorulhatnak a telepítés során.

Solar Kit napelemes telepítés – égetett cserép
Ezekre a tetőhéjazatokra azonban jó szívvel javasoljuk a napelem telepítést:
- zsindely
- égetett tetőcserép
- betoncserép
- kerámia tetőcserép
- hullám, trapéz vagy korcolt fémlemez
- lapostető
Már napelemes tetőcserepek is léteznek, így a tetőhéjazatra való telepítés helyett az is megoldható, hogy a napelem a tetőbe kerül beépítésre, azonban ezek hatásfoka egyelőre alacsonyabb a paneles megoldás hatásfokánál, illetve egyelőre a bekerülési költsége is jóval hosszabb idő alatt hozza vissza az árát, mint a hagyományos verzió.
Maradtak még önben kérdések? Keressen minket bizalommal ingyenes konzultációnkon és győződjön meg személyesen is arról, hogy hosszú távon a napenergia a leginkább környezetkímélőbb, illetve pénztárcabarát megoldás.