Mekkora hőszivattyúra van szükségem?
Nehéz tájékozódni a sok információ között a hőszivattyúkkal kapcsolatban. Honnan tudjuk, hogy nekünk mekkora hőszivattyúra van szükségünk?
Hőszivattyú kiválasztásánál több szempont alapján is érdemes körülnézni a piacon. Nem mindegy, melyik márka melyik típusú készülékét választjuk, és akkor a berendezés méretéről, kapacitásáról még nem is beszéltünk. (Cikkünkben az itthon leginkább elterjedt levegő-víz hőszivattyúkról írunk.)
Márkák közti összehasonlításhoz és funkciók megismeréséhez sokat segíthetnek termékkatalógusok, hivatalos márkaoldalak, vagy kereskedők weblapjai. Mi a Solar Kit-nél leginkább a Fujitsu levegő-víz hőszivattyúit ajánljuk megbízhatóságuk, csöndes működésük és szerelhetőségük miatt.
Mekkora hőszivattyú kell nekem?
Néhány oldal kalkulációs lehetőséget is kínál a megfelelő hőszivattyúméret kiválasztásához. Ugyan a kalkuláció néhány adat alapján inkább előzetes becslésnek számít, nagyon sokat segíthet abban, hogy nagyjából tudjunk tájékozódni a nekünk szükséges hőszivattyú méretéről, illetve javaslatot is adhat, hogy konkrétan mely gépet lehet érdemes megvásárolnunk – ennek természetesen érdemes utánajárni a kalkuláció után.
Figyeljünk azonban, hiszen a kalkulációk sokszor csak a berendezés várható árát tudják megmutatni, erre mindig rá kell számolni a gépészeti kialakítás költségét, amely a beszereléshez szükséges előzetes gépészeti szerelést, az ehhez tartozó gépészeti anyagokat és magát a hőszivattyú rendszerre-kötését takarja. A gépészeti szerelés árát szinte lehetetlen előre megbecsülni, amíg a szakemberek nem ismerték meg a meglévő, vagy a tervezett gépészet részleteit.
Átlagos esetben elmondható, hogy egy ilyen gépészeti szerelés nagyjából 800e és 1,2M Ft között alakul majd valahol, de bonyolultabb esetekben értelemszerűen az összeg nagyobb lehet, egy egyszerű, hőszivattyú csatlakoztatásához előkészített ingatlannál pedig kevesebből is kijöhet akár.
A Solar Kit kalkulátorával néhány perc alatt megtudhatja, mekkora hőszivattyút javaslunk Önnek!
Fontos azonban, hogy fűtésünk tervezését és részegységeinek pontos kiválasztását mindig szakértővel együtt végezzük! Cégünk ebben ingyenes tanácsadást nyújt az előzetes kalkuláció után!
Milyen adatokat készítsünk elő egy konzultáció előtt?
Ezen adatok, illetve a meglévő, vagy kiépítendő gépészet alapján tudunk pontos ajánlatot adni a rendszerre.
A választáskor az egyik legbonyolultabb feladat a hőszivattyú teljesítményének meghatározása (ez kW-ban történik).
A hőszivattyú környezettudatos és energiahatékony megoldás lehet.
Hőszivattyú kalkulátorunk segítségével megtudhatja, Önnek nagyjából mekkora készülék kell!
Az alábbi két példa jól mutatja az alul- és felültervezés problémáját autós hasonlatokkal:
Amennyiben alulméretezzük a hőszivattyút, az olyan, mintha egy kis teljesítményű, pl 1 literes motorral szerelt autóval próbálnánk az autópályán nagy sebességnél, nagy súllyal előzni, akár dombnak felfelé. Ilyenkor az autó motorja szenved, folyamatosan magas fordulaton pörög – ezzel csökkentjük az élettartamát, és jócskán növeljük a fogyasztását.
Ez történne a hőszivattyúval is: küszködne, rövidebb lenne az élettartama, és sok áramot fogyasztana.
Ha felülméretezzük, az olyan, mintha télen egy nagy teljesítményű autóval mindig padlógázon indulnánk, majd amint elértük a kívánt sebességet, leállítanánk a motort, majd újra és újra gyújtanánk, hogy tartsuk a sebességet. Ilyenkor rossz a kenés, nem kap minden alkatrész megfelelő ellátást, illetve az olaj sem melegedik fel, emiatt ugyancsak csökken az élettartam és hibák sorozata várható.
A hőszivattyú is hasonlóan viselkedne: újraindulna, majd leállna egymás után sokszor, hiszen egyszerre nagyobb teljesítményre képes, mint amire szükség van.
Ilyen esetek elkerülése érdekében az adott térség időjárásához és a felhasználási adatokhoz kell igazítani a hőszivattyú teljesítményét, hogy átlagos téli hőmérséklet esetén optimálisan tudjon működni a hőszivattyúnk (nagy hidegben akár a fűtőszál esetleges használatával kiegészítve.)
Minden egyes épületnél más és más fogyasztással fog rendelkezni a fűtési rendszerünk. Szakértő kollégáink minden fontos részletet megkérdeznek Öntől, hogy fel tudják mérni, mekkora fogyasztásról beszélünk.
Sok esetben található egy alap fogyasztásbecslés az adott gép katalógusában, emellett pedig szakértőink bonyolultabb számítások után pontosabb fogyasztásbecslést is tudnak adni.
Frissítés(2022.10.27.):
413/2022. (X. 26.) Korm. rendelet:
“a háztartási méretű kiserőmű helyezhető üzembe, amely kizárólag saját villamosenergia fogyasztásának kielégítése érdekében termel villamos energiát, az így üzembe helyezett háztartási méretű kiserőművek közcélú hálózatba történő feltáplálásának lehetősége ideiglenesen felfüggesztésre kerül.
A 2022. október 31. napját megelőzően tett igénybejelentések alapján megvalósított háztartási méretű kiserőművek a közcélú hálózatra feltáplálhatnak!”
2022. október 30. után ideiglenes betáplálási STOP lép életbe az új HMKE rendszerek esetében!
Akik október 30. után adják be az igénybejelentésüket napelemes rendszerre már csak úgynevezett szigetüzem napelemes rendszer lesz kivitelezhető, akik a határidőt megelőzően jelezték igényüket szolgáltatójuk felé, azok továbbra is szaldós elszámolásban maradnak.
Már beadta napelemes igénybejelentését?
Bízza a Solar Kit csapatára a megvalósítást!
Szaldós elszámolással (melyet 2023 végéig telepített napelemes rendszerekre lehet megkötni, és ami kedvezőbb elszámolást biztosít az utána következő bruttó elszámolásnál) kötött napelemes rendszerrel sokat csökkenthetünk a hőszivattyú működtetési költségén, hiszen a hozzá szükséges energiát helyben, napelemes rendszerrel állíthatjuk elő, és ennél az elszámolásnál a nyári többlettermelés (amelyet a hálózatba táplálunk) felhasználható télen, amikor többet megy a hőszivattyú, de kevesebbet termel a napelem (ezt a hálózatból vételezzük). Így a megtérülési idő is csökkenhet mind a napelemes rendszer, mind a hőszivattyú esetében.
Solar Kit tipp: Amennyiben van hozzá megfelelő tetőnk, azt javasoljuk, telepítsen napelemes rendszert hőszivattyúja mellé, hiszen a fűtéskorszerűsítés bekerülési árát és a működtetési költséget nézve hosszú távon a hőszivattyú-napelem párosítás egy nagyon költséghatékony megoldás.
Ha nincs lehetőség napelemes rendszer telepítésére, akkor a H tarifa használata lehet a jó megoldás, amikor is a fűtési szezonban olcsóbban kaphatjuk az áramot a külön erre a célra felszerelt órán keresztül. (Természetesen ezt az energiát csak hőszivattyúnk működtetésére használhatjuk.)
További kérdéseikkel keressék bátran szakértőinket!
Szintén nagy hajtóerőt jelentenek még a nagy intenzitású uniós pályázati források, amiket napelemes rendszerek telepítésére, vagy a fűtési rendszerek elektrifikációjára lehet igényelni, és amiknek köszönhetően egyre több ingatlan válik energiahatékonyabbá.
Solar Kit tipp: Érdemes minél hamarabb ajánlatot kérni, tájékozódni a piacról, és amennyiben van rá lehetőségük elkezdeni a beruházást, hogy az még biztosan a kedvező feltételek mellett valósulhasson meg.
További információért olvassa el részletes cikkünket az Otthon Felújítási Támogatásról.
Napelemet szeretne? Kérjen tőlünk ingyenes konzultációt, vagy azonnali árajánlatot!