HŐSZIVATTYÚ NAPELEMMEL
Okos döntés, gyors megtérülés
Napelemes fűtés? Már nem jövőből érkező gondolat, főleg, ha a napelemes fűtési rendszert hőszivattyúval párosítja. Gyors megtérülési idő, duplán megújuló energiaforrásból.
Okos döntés, gyors megtérülés
Napelemes fűtés? Már nem jövőből érkező gondolat, főleg, ha a napelemes fűtési rendszert hőszivattyúval párosítja. Gyors megtérülési idő, duplán megújuló energiaforrásból.
(Cikk frissítve: 2023.07.11.)
A hőszivattyú a levegő hőjének felhasználásával, elektromos elven fűt, hozzá padlófűtés, mennyezetfűtés, vagy falfűtés társítható.
Üzemeltetése a (fordított) hűtőgép elvén alapul, hiszen hőt von el a levegőből, a vízből, vagy a talajból, és az így megtermelt hő hőmérsékletét megemelve (általában villamos hajtású kompresszorral), vagy lecsökkentve juttatja el a lakóhelyiségekbe. Lehet tehát vele hűteni, fűteni, és meleg vizet előállítani. A hőszivattyú telepítéséhez ajánlott az ingatlan villamoshálózatán legalább 3×25 Amper teljesítmény kialakítása, de egy fázisról is megoldható.
A hőszivattyú akkor előnyös, ha olyan olyan fűtésrendszert kívánunk kiépíteni, amely alacsony fűtőhőmérsékletet, és sugárzó hőleadást igényel. A hagyományos, fosszilis energiák végesek, így az ezekkel működő fűtési megoldások nem fenntarthatóak hosszútávon.
A rendszer részei: kültéri egység+beltéri szabályozó, puffer- és HMV tartály. Esetleg monoblokkos rendszer. Továbbá a jellemzően felület (mennyezet, padló, fal) fűtési- és hűtési körök. Elektromos áramot igényel a működtetése, amit előállíthatunk akár napelemes rendszerrel is, hogy teljesen megújuló energia használatával működjön a fűtés, hűtés, HMV készítés.
Új építésű, alacsony energiafogyasztású házakba mindenképp megéri beszerelni, hiszen így nem jár extra költségekkel a gépészeti kialakítások miatt. Ráadásul ha hozzávesszük azt, hogy kéményre vagy kondenzációs kazánra nem kell költeni, akkor már igazán megéri így tervezni. Ilyen esetben ideális már a tervezésnél hőszivattyúval számolni, így maximalizálható a rendszerünk hatékonysága.
Természetesen már kész, vagy akár régebbi építésű házba is sok esetben megoldható a hőszivattyús rendszer, jól tervezett radiátoros rendszerhez, de főleg akkor, ha az ingatlanunk mennyezet, padló vagy falfűtéssel van felszerelve. Ebben az esetben is kell átalakításokkal számolnunk, de ennek mértékét egy helyszíni felméréssel lehet pontosan meghatározni.
Ha csak hőszivattyúnk van, napelem nélkül, akkor a H, azaz a hőszivattyú tarifa előnyös lehet számunkra. Ez a tarifa úgy működik, hogy egy új mérőórát szerelnek fel a rendszerünkre, amire csak a hőszivattyú van kötve, és annak fogyasztását kedvezőbb áron fizetjük (jelenleg kb. 23 Ft/kWh).Több ügyfelünk napelemes rendszer mellé is igényli a H tarifás órát. A H tarifa hátránya, hogy nyáron igen költséges tud lenni, mivel ez az elszámolási mód csak fűtési szezonban, azaz október 15-től április 15-ig érvényes. Természetesen a szezonon kívül is vételezhetünk áramot a szolgáltatótól, viszont már a H tarifához képest emelt áron (jelenleg lakossági rezsicsökkentett áron 36 Ft/kWh; afelett 70 Ft/kWh)
A hagyományos fűtési rendszerekkel ellentétben a hőszivattyúk jelentős energiamegtakarítással üzemeltethetők, továbbá csökken az üzemeltetési költség és a CO2 kibocsátás is.
Ez úgy érhető el, hogy a hőszivattyúk a hőtágulási energiát és a levegőből kinyerhető hőenergiát használják fűtésre és hűtésre, így elektromos áram csak a rendszer működtetéséhez szükséges. A működési elv az, hogy fűtéshez sem szükséges forró vizet keringetni, ehhez elég az alacsony (35-45 °C) vagy közepes (50-60 °C) hőmérsékletű is. Ezt a vizet pedig keskeny átmérőjű csövekben áramoltatja, így a hőleadás egyenletesebb, jobb és gyorsabb, valamint sokkal kevesebb vizet kell felhasználni a rendszer működéséhez.
A Fujitsu hőszivattyúk egyik nagy előnye, hogy nem csak fűtésre és használati melegvíz (HMV) előállításra kiválóak, de nyáron hűtésre is alkalmasak, ennek a felülethűtésnek nagyfokú kényelmi faktora van, hiszen nincs hideg levegőt fújó beltéri klímás egység.
A Fisher hőszivattyúk A++ energiahatékonyságot, fűtési és hűtési lehetőséget ajánlanak, költséghatékony megoldásaikkal.
Passzívházak a tájolásnak és kiváló szigetelésnek köszönhetően rendkívül kis energiaigényűek, ugyanakkor fűteni, hűteni és HMV-t előállítani itt is kell, ehhez pedig napelem és hőszivattyú kombinációt választ a egyre több szakember.
Egyre elterjedtebb a hővisszanyerős szellőztetés, mely friss levegővel látja el az ingatlan helyiségeit, miközben a megtermelt hőenergiát pazarlásmentesen kezeli. Az okos érzékelőknek, és szabályozóknak hála ablakos szellőztetés nélkül van állandó friss levegő, akár egy társasági összejövetel alatt is, amikor a nappali megtelik vendégekkel. Az elhasznált levegő hőjével felfűti a friss levegőt. Ezzel a kombinációval az egyik legkörnyezetbarátabb gépészeti rendszert tudjuk kialakítani.
A hőszivattyú akár évi 30-50%-kal is képes csökkenteni az energiaszámlát, és ez a megoldás egyre több társasházi fejlesztásben is megjelenik. Egy lakás rezsijéből is jelentősen faraghatunk, ha házközponti, vagy egyedi hőszivattyús, esetleg gázkazánnal kombinált hibrid rendszer működik a helyszínen.